Zorlu Enerji’de SAP’lı Portal Dönemi

Arka tarafında SAP modülleri koşan bir yapıyı kullanıcıların işine yarayan ve zevk alacağı bir portal havasına sokmak mümkün. SAP yatırımları süren Zorlu Enerji, bunun nasıl yapılabileceğini ayrıntılarıyla ortaya koyuyor.

Zorlu Enerji, kurumsal iletişim ve insan kaynakları departmanlarını kırmayıp portal projesini gerçekleştirdiğinde sadece çalışanları ile iletişim kurmasını sağlayacak bir araç elde etmekle kalmadı, arka tarafta SAP sistemlerinin çalıştığı sistem kurum içinde bilgiye erişim anlamında dikkat çekici katkı sağlıyor.

SAP markasını cana yakın hale getiren portal önyüzü, kullanıcılara çalıştıkları Zorlu Enerji tesisine göre özelleşiyor. Bu özelleşme, kullanıcı adı ve parolası ile yapılan girişe göre olduğu kadar domain’e göre tanıma da söz konusu. Daha önemli bir tanıma ve tanışma fırsatı ile portalin SAP insan kaynakları modülü ile entegrasyonu sayesinde sağlanıyor. Zorlu Enerji’nin insan kaynakları, yeni işe girenlerin oryantasyonunda da bu aracı kullanıyor.

Portalin devreye alınması ile birlikte daha önce faaliyette olan 20 ayrı internet sitesi kaldırılırken, buna bağlı olarak işgücünde en az 20 kişilik tasarruf sağlandı. Zorlu Enerji yetkilileri, projenin ve benzer projelerin başarısında kilit etkenin, projenin bir sahibinin olması olduğuna dikkat çekiyor.

Daha genel olarak SAP’nin üzerinde internet üzerindeki açık portallere taş çıkaracak bir ürün ortaya çıkarılmış durumda. Piyasadaki portallerle karşılaştırma yapmaya kalkıldığında, günlük yemek menülerinin yer aldığı Zorlu Enerji portalinde her yemeğin derinlikli bilgisinin yer aldığını belirtmek gerekiyor. Operasyon tarafında ise, teknolojiye yakınlığı bilinen Zorlu Grubu’nun kendi içindeki teknoloji ekibinin gücü ve uyumlu bir birlikte çalışma örneği sergilenen SAP iş ortağı başarı çevrimini tamamlıyor.

BTC Ekonum danışmanlığında üç faz olarak yürütülen proje, Zorlu Enerji Grubu’nun yapısına bakıldığında bugün 13’i yurtiçi, 7’i yurtdışında olmak üzere toplam 20 şirketiyle; enerji sektöründe, santrallerin projelendirmesinden inşasına, işletmesinden bakımına kadar enerji üretiminin her aşamasında hizmet veriyor.

Merkezde yer alan proje ekibinin gücü portalin genellik ile sınırlı kalmayarak özel ihtiyaçları karşılar hale gelmesini sağlıyor. Örneğin portaldeki haber akışı konusundaki değerlendirme, AjansPress’in medya takibinin farklı bir şekilde kullanılmasını beraberinde getirmiş. Firmanın yazdığı özel script ile oluşturulan ekrana belirlenen üç farklı kategoride haber akıyor. Bu kategorilerden ilkinde Zorlu Enerji ile ilgili, ikincisinde enerji sektörü ile ilgili ve üçüncüsünde de sıcak haberler yer alıyor.

Zorlu Grubu Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü İş Geliştirme ve Proje Müdürü Sinan Toparlak, portal projesinin arka tarafındaki SAP’ye büyük güven duyuyor. Zorlu Grubu’nda SAP projelerinin devam ettiğini söyleyen Toparlak, “Uçtan uca en uygun çözümleri SAP’nin sunduğuna inanıyoruz ve SAP’yi bilgi teknolojileri konusunda önemli çözüm ortaklarımızdan biri olarak görüyoruz” diyor. Zorlu Enerji’nin, SAP ile tedarik sürecini tek merkezden yönetiyor olması ve süreçlerin anlık olarak takip edilebilmesi, bu cümlenin arkasındaki nedenlere basit bir örnek sağlıyor.

Tedarikçi ilişkileri yönetimi değer kattı
SAP Tedarikçi İlişkileri Yönetimi çözümü ile Zorlu Enerji Grubu’nun, Türkiye çapında yerleşik 20 lokasyonundaki tedarik ihtiyaçlarının tek merkezden yönetilmesine olanak sağlandı. Ayrıca bu sistemle, SAP Bütçe Planlama üstünde yürütülen bütçe arasında entegrasyon yapılarak, bütçe yönetimine kuvvetli işlerlik kazandırıldı. Zamansal farkla işleyen süreçler anlık olarak yönetilmeye başlandı.
Zorlu Grubu’nda 1997 yılından itibaren tüm grup şirketlerinde SAP çözümleri kullanıldığını belirten Zorlu Grubu Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü İş Geliştirme ve Proje Müdürü Sinan Toparlak, “Uzun dönemli hedeflerimiz için SAP SRM projesini gerçekleştirdik. Uçtan uca en uygun çözümleri SAP’nin sunduğuna inanıyoruz ve SAP’yi bilgi teknolojileri konusunda önemli çözüm ortaklarımızdan biri olarak görüyoruz. Bu prensipte, daha önce SAP R/3 üzerinde konumlanan satın alma yönetimi süreçlerimizi, tedarik zinciri yönetim metodlarına uygun olarak genişletmeye karar verdik ve SAP Tedarik İlişkileri Yönetimi (SRM) platformuna taşıdık” diyor.

SRM ile SAP kullanımı yaygınlaştı
SAP projelerinde çalışabilecek yetişmiş deneyimli insan gücü kaynağının Zorlu Enerji Grubu’nda olduğunu dile getiren Toparlak, “SAP Tedarikçi İlişkileri Yönetimi (SAP SRM) projesi ile grup içinde daha fazla çalışanımızı SAP ile buluşturduk. Proje sonunda geniş bir kitleye ulaşmak ve teknolojinin imkanlarından daha fazla yararlanmak güzel bir tecrübe oldu” şeklinde konuşuyor.

SAP SRM projesi, Zorlu Enerji Grubu’nun 16 şirketini kapsayacak şekilde gerçekleştirildi. Çözüm ortağı olarak Prodea Bilgi Teknolojileri Danışmanlık’ın yer aldığı proje, Şubat 2009’da başladı ve Temmuz 2009’da tamamlandı. SAP ERP ECC 6.0 (SAP Kurumsal Kaynak Planlama), SAP Portal, İş Zekası (BI), Stratejik Kurum Yönetimi (SEM), Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), Tedarik İlişkileri Yönetimi (SRM) modüllerinin kullanıldığı projenin devamında SAP BusinessObjects çözümü de devreye alınacak.

SAP projesine başlayacak firmalara tavsiyelerde bulunan Zorlu Grubu Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü İş Geliştirme ve Proje Müdürü Sinan Toparlak, “SAP Tedarikçi İlişkileri Yönetimi projesi yapmayı düşünenler, Zorlu Enerji Grubu’ndaki projeyi referans alarak çalışmalarını hızlandırabilirler. Ayrıca, projeyi başarıyla tamamlamaları için kurumsal hedeflerini doğru belirlemeleri, bu hedeflere uygun iş süreçlerini dikkatli tasarlamaları, süreçlere uygun organizasyonları kuvvetli teşkil etmeleri gerekiyor. Yapılanma doğru olursa, bilgi teknolojileri çözümlerini hayata geçirmek zor olmaz. Geçmişe nazaran daha kabiliyetli ürünlerle proje yapabiliyoruz” diyor.

1953 yılında kurulan Zorlu Grubu, Vestel Şirketler Grubu, Zorlu Teksil Grubu, Zorlu Enerji Grubu ve Zorlu Gayrimenkul Grubu çatısı altında 50’den fazla şirketi ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.