Veri Merkezleri için Soğutma Çözümleri

Toplu sunucu bilgisayarlarından oluşan veri merkezlerinin en önemli ihtiyacı ise soğutma sistemleri. Başarılı bir soğutma sistemine sahip veri merkezi, verimsiz merkezlere göre daha az ısı üreteceğinden daha az güç tüketir ve daha yüksek performans sunar. Biz de bu yazımızda Veri Merkezleri için hayati öneme sahip soğutma istemlerine yakından bakıyoruz.

Hızla dijitalize olan dünyada en büyük ihtiyaçlardan birisi de veri merkezleri olmaya başladı. Artık kaç Hexabyte kapasitesinde olduğu bilinemeyen büyüklüklerde veri merkezleri, dünyadaki kullanıcılara hizmet ediyor. Örnek vermek gerekirse YouTube’da izlediğimiz videoları tutan ve bizim izlememizi sağlayan veri merkezlerinin kaç adet olduğu ve toplam kapasitelerinin ne olduğu ise tam olarak bilinmiyor.

Dünyada gelişen teknolojiyle beraber hayatımıza giren bulut bilişim ve tüm teknolojik cihazlarda kullandığımız verilerin işlenip tutulduğu büyük veri merkezleriyle beraber telekomünikasyon şirketlerinin ihtiyaçları, veri merkezlerine olan ihtiyaçları da her geçen gün artırıyor. Olan veri merkezlerinin sürekli güncellenmesi ve yeni veri merkezlerinin inşası artık sürekli gündemde olan konular.
BT sektörü, dünya karbon emisyonlarının yüzde 2 seviyesinin fazlasından sorumludur ve veri merkezleri bu ayak izinin en hızlı büyüyen bölümüdür. Bu gelişme de veri merkezlerinin dünyadaki durumu konusunda bizlere bilgi veriyor.

Veri Merkezi Nedir?

Sunucu bilgisayarları, telekomünikasyon ve veri depolama sistemleri gibi ihtiyaç duyulan sistemlerin, karma bir şekilde bütün olarak çalıştırıldığı tesislere veri merkezi adı veriliyor.
Sunucu odası veya sistem odası olarak da adlandırılan bu tesisler işletmelere ait sunucu ve veri ambarlarının bulunduğu alanlardır.

veri merkezi

Veri Merkezleri, En Güvenli Tesislerin Başında Gelir

Eskiden yani dijitale geçişin gerçekleşmediği dönemlerde, kamusal ve özel tüm şirketlerde bilgiler özel dosyalarda saklanıyordu. Bu dosyalar, büyük arşivlerde saklanıyordu. Bazen bu arşivlerde çıkabilecek bir yangın ya da sabotaj, bir firmanın ya da kamu kuruluşunun tüm bilgi sistemini çokertmeye yetiyordu. Çünkü normal verileri yedek almak, dijital verileri yedek almaktan çok daha zor ve güvenlik açığı oluşturabilecek bir durumdu. Dijitale geçişle beraber bilgilerimiz daha güvenli veri merkezlerinde saklanmaya başladı. Veri merkezleri o kadar güvenli oldular ki, dünyadaki en güvenilen tesislerin arasında veri merkezleri de bulunur.

Veri merkezlerinde işlenen ve saklanan verinin önem derecesine göre elektrik, mekanik, güvenlik sistemleri değişmektedir. Genel olarak düşünüldüğünde veri merkezleri; yedek güç kaynakları, yedek veri iletişim bağlantıları, merkez içerisinde bulunan sistemlerin soğutulması için kullanılan iklimlendirme sistemleri, yangın söndürme sistemleri ve dış ortamdan gelebilecek tehlikelere karşı verinin güvenlik derecesine göre güvenlik sistemlerini bulundururlar. Dış dünyadan soyutlanmış ve sadece yetkili kişilerin girişine izin verilen veri merkezlerinin inşa edilecek yerlerin seçimi bile çok önemli.

Makalenin devamı için sayfa değiştiriniz…

Pages: 1 2 3 4 5

Leave a Reply

Your email address will not be published.