VCE – Alp Bağrıaçık

Cisco, VMWare ve EMC ortaklığı ile hayata geçen VCE, Türkiye’ye yeni giriş yapan şirketlerden biri. VCE, şirketlere maliyet ve zaman tasarrufu sağlayan Vblock sistemiyle büyük kolaylıklar sağlarken sistem, esnek yapısıyla da birçok markaya ait ürünle de uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. VCE Satış Direktörü Alp Bağrıaçık’la, VCE’yi Türkiye’ye getiren unsurları, şirket politikalarını ve Vblock’un şirketlere sunduğu avantajlar hakkında sohbet ettik. 

VCE’nin yapısından biraz söz edebilir misiniz?

VCE, VMWare, Cisco ve EMC’nin 6 sene önce kurduğu bir şirket. İlk iki senesi Ar-Ge ile geçerken, sonraki 4 sene satışlara başlanıldı. Tarihte 1 milyar dolarlık ciroya en hızlı ulaşan teknoloji şirketi olan VCE, dünyanın tamamında yaklaşık 3 bin adet Vblock satmayı başardı.

Vblock VMware sanallaştırma ürünleri, CISCO ağ ve sunucu ürünleri ve EMC veri depolama ürünlerinin tek bir ürün olarak bir araya getirilmiş hali. VCE bütün bu katmanları tek bir ürün olarak tasarlayıp, her müşteri için özel olarak üretip, tüm katmanlara tek elden destek, tek elden yönetim kabileyeti ve tek elden yaşam döngüsü veriyor.  Veri merkezindeki tüm katmanların tek bir ürün olarak bir araya getirilmesi kurumsal BT’nin karmaşıklığını, riskini ve toplam sahip olma maliyetini azaltıyor.

VCE’yi Türkiye’ye taşıyan unsurlardan bahsedebilir misiniz?

Türkiye’deki ilk Vblock 2 sene önce satıldı. VCE, bunun üzerine ülkedeki potansiyeli görerek, Türkiye’de operasyona geçmeye karar verdi. 1 seneyi aşkın bir süredir hizmet veren VCE Türkiye ofisi, Türkiye’de ilk olarak Türkkep ve Asyaport ile çalışarak, başarılı projelere imza atmayı başardı.

vce

Bir altyapı ürünü olan Vblock’un şirketlere sunduğu avantajlar neler?

IDC araştırmalarına göre Vblock veri merkezi toplam sahip olma maliyetini yüzde 50 düşürür, kurulum hızını ve yeni servis arzını 5 kat hızlandırır ve  erişim prolemlerini yüzde 96 oranında azaltır.

VCE, Vblock ile hangi ölçekteki şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor?

VCE, büyük ya da küçük farketmeksizin, hem Türkiye de hem de dünyada kritik iş yükleri bulunan, sanallaştırmaya önem veren kurumların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. VCE Vblock sistemleri Türkiye’de Türkkep, Asyaport gibi şirketlerin ihtiyaçlarını sorunsuz olarak karşılamayı başardı. Hali hazırda yeni müşterilerle çalışmaya hazırlanan VCE, kamu alanında da hizmet vermeye başladı.

Kamu alanı dediniz, bu alandaki ve Türkiye’deki diğer çalışmalarınız ne yönde?

Vaktimizin önemli bir kısmını Ankara’ya ayırıyoruz. Türkiye’deki kamu kuruluşlarının BT ihtiyaçları giderek artarken, bu alandaki potansiyel de oldukça dikkat çekici. Vblock ile sunduğumuz yüzde 50 oranında toplam sahip olma maliyeti tasarrufu, kamu kuruluşlarının ilgisini çekiyor. Geçtiğimiz çeyrekte ilk kamu satışını gerçekleştirdik. Eylül ayında Ankara’da düzenlediğimiz toplantıda müşterilerden oldukça olumlu geri dönüşümler alındı.

Türkiye’de ve dünyada bütünleşik altyapı kullanımı giderek artıyor. Dünyada satılan sunucu ve veri depolama ünitelerinin neredeyse yüzde 10’u şimdiden bütünleşik altyapıların içinde müşterilere sunuluyor. 4-5 sene önce neredeyse hiç kullanılmayan bu platformların dünyada gördüğü hızlı kabulün Türkiye’de de gerçekleşmesini  bekliyoruz. 2013 yılının son haftalarında faaliyete geçmemize rağmen yaklaşık 1 milyon dolarlık bir ciro elde ettik. 2014 senesine  baktığımızda çeyrekten çeyreğe oldukça hızlı büyüme gözlemliyoruz.

Daha çok kritik iş yapan şirketlerle çalışıyorsunuz. Şirketlere kendi güvenlik çözümlerinizi mi sunuyorsunuz?

Bugün bakıldığında dünya ikiye ayrılmış durumda. Genel bulut ürünlerini kullananlar ve  iş yülerini kendi kurduğu sistemler üzerinde saklayanlar. Vblock’un avantajı, her iki yaklaşımla da birlikte çalışabiliyor olması. VCE’nin dünyada elde ettiği cironun önemli bir bölümübulut sağlayıcılar üzerinden geliyor. Bu şirketler EMC’nin RSA ürünlerini  ya da farklı şirketlerin ürünlerini kullanarak  en üst ILS seviyelerinde güvenlik sağlayabiliyorlar.

Kendi bulut altyapısını kurmak isteyen müşteriler Vbock’u tercih ederken, yine EMC’nin RSA ürünlerini tercih ediyorlar. Ama en önemli nokta, VMWare, Cisco ve EMC’nin tüm bileşenlerine tek yaşam döngüsü verdiğimiz için, bu şirketlerden son gelen sürümler risk almadan Vblock’un üzerinde kurulabiliyor. Vblock’un test edilmiş, veri merkezinin tüm katmanlarını kapsayan yaşam döngüsü servisi, kurumların üretici firmanın sağlayabileceği en güvenli yaşam döngüsü noktasında olmasını sağlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.