TELKODER PayTV Raporunu Açıkladı

TELKODER, Türkiye’de Ödemeli Yayıncılık Platformu (Pay TV) Sektöründe DSmart, Tivibu, Turkcell+, Digitürk, Teledünya, Doping, Filbox gibi markalarla hizmet veren işletmecilerin yaşadığı sorunları açığa çıkaran bir rapor yayınladı.

TELKODER raporunda
TELKODER PayTV raporu toplantısı

TELKODER, Türkiye’de Ödemeli Yayıncılık Platformu (Pay TV) Sektöründe DSmart, Tivibu, Turkcell+, Digitürk, Teledünya, Doping, Filbox gibi markalarla hizmet veren işletmecilerin yaşadığı sorunları açığa çıkaran bir rapor yayınladı. Hazırlanan raporda ÖYP (Pay TV) sektörünün dört önemli sıkıntısı olan yüksek vergilendirme rejimi, haksız kullanım ve iletimler, e-fatura imkânının ÖYP (Pay TV) sektörüne tanınmaması ve telif hakları sorunlarına dikkat çekildi. TELKODER, Ödemeli Yayıncılık Platformu Raporu’nda sektörün üzerindeki aşırı yüksek vergilerin mutlaka azaltılması gerektiği, haksız kullanımın önlenmesi için teknik çözümlerin tercih edilmesinin ve telif hakları mevzuatlarının doğru yorumlanmasının sektörün büyümesi için gerekli adımlar olduğu dile getirildi.

Ödemeli Yayıncılık Platformu (Pay TV) adlı rapor ile ilgili konuşan TELKODER ÖYP Komisyonu Başkanı Rifat BAYATLIOĞLU, “Ödemeli Yayıncılık Platformu (Pay TV) sektörü çok önemli bir sektör olmakla birlikte, henüz ülkemizde gerekli büyüklüğe ulaşamamıştır. Bu konuda mutlaka yapılması gereken düzenlemeler mevcuttur.TELKODER’in birleştiriciliği ve liderliğinde bu konuda çalışma yapmak üzere TELKODER bünyesinde bir Ödemeli Yayıncılık Platformu (Pay TV) Komisyonu kurduk. Bu komisyonda TELKODER üyesi olan D-Smart’ın yanı sıra, TELKODER üyesi olmayan TTNet gibi işletmeciler de bulunmaktadır. Ödemeli Yayıncılık Platformu (Pay TV) hizmetleri ile ilgili düzenlemeler hayata geçirilirken, ÖYP sektörünün yapısının bozulmaması da mutlaka dikkate alınmalıdır. Raporumuzda, bu amaca yönelik olarak, ÖYP sektörünün iyileşmesi için yapılacak olan düzenlemelere yönelik öneriler getirilmiştir.” dedi.

Ödemeli Yayıncılık Platformu (Pay TV) Sektörü ile ilgili hazırlanan rapora www.telkoder.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.