Şirketler Güvenlik Bütçelerini Artırıyor

IT sektörü için ardı arkası kesilmeyen siber tehditler, beraberinde mecburi güvenlik önlemlerini de getiriyor. Son günlerde artarak devam eden saldırılar, şirketlerin güvenlik çözümlerine ayırdıkları bütçeleri de etkiliyor.

Güvenlik her zaman IT sektörü için büyük bir endişe kaynağı olmuştur. Güvenlik tehditleri, sızılan sistemler ve saklı kalması icap eden nice içeriğin şirket dışına sızması. Bunlar iç tehditler ile birleşince duyulan endişe iyice artıyor. Yapılan araştırmaların verdiği sonuçlar ise irili ufaklı pek çok marka ve yapının güvenlik önlemleri için yaptıkları yatırımları arttırmak niyetinde olduğunu gösteriyor.

Araştırmalara göre 2013 yılında yapılan yatırımlar ile 2014 için güvenlik başlığı altında ayrılan bütçede artış yüzde 16 seviyesinde. İlginç bir şekilde katılımcıların yüzde 13’ü güvenlik önlemleri için ayrılan bütçenin aşağı çekilmesini planlamış.

Özel bir araştırmaya katılan 244 firmanın üçte ikisi, medyanın ortaya çıkarttığı sızıntı ve güvenlik ihlali haberleri sonrasında önlemleri arttırmayı düşünmüş. Aynı şekilde 1.000 ve üstü çalışan sayısına sahip katılımcı markaların IT alanındaki güvenlik yatırımlarını çoktan arttırdıkları ortaya çıkmış. Bu da önemli isimlerin güvenliği her şeyden önce tuttuğuna işaret ediyor. İş daha küçük ölçekli isimlere gelindiğinde, bu şirketlerin yatırım konusunda geride kaldıkları gözlemlenmiş.

güvenlik

BYOD: Tehlikeyi En Aza İndirgeyin

Geniş çaplı firmaların en büyük endişesi ise BYOD (Bring Your Own Device). Kendi cihazlarını çalışma ortamlarına getiren ve işlerini şahsi teknoloji ürünleri üzerinden gerçekleştiren personelin genellikle güvenlik konusunda umursamaz davrandığı raporlanıyor.

Bunun en büyük sebebi ise çalışanların kendini daha rahat bir ortamda hissetmesiyle birlikte yapmakta olduğu işin ciddiyetinden uzaklaşmaya başlaması olarak görülüyor. Bunun farkında olan işverenler ise şirket içi güvenliği yükseltmek adına BYOD konusunda çok daha ince eleyip sık dokuyor.

IT yetkililerinin gerektiğinde çalışanların şahsi cihazlarını düzenli olarak kontrol etmesi ya da personelin şirket sistemleri dışında bir platform üzerinde çalıştıklarında erişim yetkilerinin sınırlandırılması bulunuyor.

Yine şirketin IT yetkililerin belirlediği sınırlamalarla beraber, personelin kullandığı cihazlar daha güvenlikli hale gelebiliyor. Örneğin antivirüs kullanma, parola eklenme ve bazı program ve sitelere girişi engelleme gibi çözümler, bu tür personelin kişisel olarak kullandığı fakat sizin işinizle ilgili tüm verilere erişebilen cihazları daha güvenli hale getirebiliyor.

Pages: 1 2 3 4 5

One Response to "Şirketler Güvenlik Bütçelerini Artırıyor"

  1. matbaa   07 Mayıs 2016 at 21:31

    günümüzde ar-ge kadar güvenliğide yatırım yapılmadı artık çogu marka bunun bilincinde

    Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.