Şirketinizin Ağ Yapısını Yeniliyoruz

Günlük hayatımızda kullandığımız yollar ne kadar önemliyse, firmalar için de ağ yapıları da o kadar önemlidir. İş verimine ve firmanın imajına doğrudan etki eden ağ yapısını yenilemeniz gerekiyorsa, dikkate almanız gerekenleri adım adım açıklıyoruz.

Dünyada hızla artan teknolojik gelişmeler, insanların da tüm alışkanlıklarını değiştiriyor. Alışkanlıkları değişen insanların, artık iş yaptığı firmalardan da beklentileri artıyor. Bu yüzden hızla gelişen teknolojiye ve dünyaya ayak uydurmak, şirketler için en önemli maddelerden biri.

İnternet ve Ağ Teknolojilerini Doğru Anlamak

Son 25 yıla damgasını vuran internet ve ağ bağlantılarını anlamak için en iyi örneklerden bir tanesi de ulaşım araçları.
Modern ulaşım araçlarının olmadığı bir dünya hayal edin. İşte o dünyada modern hiç bir yenilik tam olarak kullanılamayacaktır. Çünkü damarlarımızdaki kan gibidir ulaşım. Durduğu an hayat da durur.

İlk nesil trenlerden ve gemilerden sonra son yüz yılda yaygınlaşan motorlu taşıtlarla beraber hızlanan ulaşım, en son uçaklarla beraber nirvanaya ulaştı diyebiliriz. Artık İstanbul’da oturan bir kişi, öğle yemeğini Dubai’de yiyebilir, ertesi gün de Fransa’ya seyahat edebilir. Ulaşımın geldiği nokta, yaşamımızın da kalitesinin ne kadar arttığını gösteriyor. Bugün İstanbul’dan verdiğiniz bir kargo, ertesi gün Diyarbakır’da olabiliyor. İşte tüm bunlar esasında internet ve ağ sistemleri için de geçerli. Çünkü onları da bir şirketin damarlarında dolaşan kanı olarak nitelendirilebiliriz.

Ağ Yapısı, İş Verimini Doğrudan Etkiliyor

Ağ yapısının kurulu olmadığı, küçük bir ofis düşünün. Çok basit bir çıktı almak istiyorsunuz. Hazırladığınız dosyayı bilgisayarınızdan USB diske kaydedip, yazıcının kurulu olduğu bilgisayarın yanına gidip, USB’yi takıp; yazdırmak istediğiniz belgeyi yazdıracaksınız.

Artık en basit bir işletmede bile bulunan kablosuz ya da kablolu ağ yapısı üzerinden, ağ yazıcısından artık istediğiniz şekilde belgeleri yazdırabiliyorsunuz.
Artık teknolojinin gelişmesiyle beraber bu kadar uç noktada örnekler bizlere uzak gelmeye başladı. Fakat bir çalışanın ihtiyaç duyduğu veriyi, ağdan çekemiyor olması; ağdan alabiliyor olsa da yavaş alıyor olmasının, 1 senede oluşturacağı vakit kaybını düşünürseniz, iyi bir alt yapının esasında şirketler için ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar anlayacaksınız.

Kısaca özetlemek gerekirse bir şirket içerisinde çalışanların birbirleriyle haberleşmesini ve dosya aktarımını ne kadar kolay ve hızlı gerçekleştirirseniz, veriminiz o kadar artacaktır.

Müşterilere Karşı Her Zaman Bir Adım Önde Olun

Birisi ya da bir kurum sizin şirketinizden hizmet alacaksa, onun önünde yer almanız gerekiyor. Artık ağ bağlantısı çözümlerinde powerline gibi elektrik hattı üzerinden, hiç kablo kirliliği yaratmadan aktarım gibi yenilikleri hep kullanın. Ofisinizi ziyaret eden bir kullanıcı, sizin kablosuz ağınıza ziyaretçi olarak bağlandığında, gerçekten akıcı ve hızlı bir deneyim sunarsanız bu da sizin için bir artı değerdir.

Bir düşünün. Bir ofiste gidiyorsunuz ve her yerde kablolar bulunuyor. Yetkiliyle görüşme sırasının gelmesini bekliyorsunuz, fakat ziyaretçiler için atanmış bir kablosuz ağ bulunmuyor. Beklediğiniz sırada bazı çalışanlar, sorunlardan dolayı homurdanmaya başlıyorlar. Sizce bu durum ne kadar çekici olabilir ki? Zaten ilk başta müşterinin, firmaya bakışında negatiflik oluşmaya başlayacaktır. Unutmayın, sinek küçüktür ama mide bulandırır.

İnternet ve ağ bağlantılarının ciddiyetini ve sunduğu artıları herkesin bildiğini düşünsek de, bir giriş yazısıyla bu ciddiyeti siz okuyucularımıza hatırlattık. Artık yavaş yavaş şirketinizin ağ yapısını yenilemeye başlayalım. Ama satın alım ve projelendirmeden önce dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmemiz gerekiyor.
Ağ Yapısını Yenilerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birbiriyle bağlantısı olmayan her sektörde, insanların doğru bir satın alma gerçekleştirebilmesi için iyi bir ihtiyaç analizi yapmaları gerekiyor. Sonuçta alınabilecek her ürünün, daha iyisi olacaktır. En iyisini bile alsanız, yaklaşık 1 sene sonra daha üst modeli çıkacaktır. Bu yüzden siz ihtiyacınıza göre optimum seçimleri yapmalı, kullanmayacağınız özelliklere para yatırmamalısınız. O yüzden satın alım yapılmadan önce, mevcut gereklilikler ve önümüzdeki en az 2 – 3 yıllık büyüme planlarının gözlemleyerek plan yapılması gerekiyor.

Pages: 1 2 3

Leave a Reply

Your email address will not be published.