SAP 2014 İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Bulutta yakaladığı %39’luk büyüme ve SAP HANA’nın pazarda geniş çaplı benimsenmesiyle birlikte SAP’nin “Sadeleştir” (Run Simple) stratejisi hedeflerine ulaşıyor.

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP 2014’ ün ikinci çeyreğinde bir kez daha bulutta güçlü bir büyüme kaydetti ve ana faaliyet alanında güçlü performansını ortaya koydu. IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirleri sabit kurlarda %39 artarken (Efektif kurlarda büyüme %32)SAP, kurumsal bulutta ölçek olarak en hızlı büyüyen şirket oldu. IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirleri sabit kurlarda %8 arttı. (Efektif kurlarda büyüme ise %4 oldu).

Şirket, Mayıs 2014’te gerçekleştirdiği SAPPHIRE NOW konferansında, bulut ve SAP HANA’yı odağına alarak müşterileri için iş deneyimini sadeleştirmeyi amaçladığı “Run Simple” (Sadeleştir) stratejisini açıklamıştı. SAP HANA, teknoloji altyapısını radikal bir şekilde sadeleştiriyor; bulutise kullanıcıların SAP çözümlerine erişimini kolaylaştırıyor. . “Run Simple” sadeleştirme stratejisinin ilk örneği olarak; SAP Fiori kullanıcı deneyimi çözümü SAP standart yazılım lisanslarının içine dahil ederek, müşterilerine ücretsiz olarak sunuldu.

SAP CEO’su Bill McDermott konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “. Bulut üzerinde işgücü yönetiminden dünyanın en büyük ticaret ağında sorunsuz işlem yapabilmeye kadar her alanda müşterilerimizin işlerini daha kolay yürütmesini sağlamak içinoluşturduğumuz buluta geçiş stratejimizi başarıyla sürdürüyoruz. Her kanaldan erişilebilen e-ticaret platformumuzla müşteri bağlılığını yeniden tanımlıyoruz. Tüm bunları SAP HANA’dan güç alan Bulut Şirketi olma hedefimizi pekiştirmek adına gerçek zamanlı olarak yürütüyoruz.’

SAP CFO’su Luka Mucic ise şöyle konuştu: “IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirlerinde sabit kurlarda %8 büyüme ile, yılın tamamına ait öngörülerimizin ötesinde güçlü bir büyüme sağlıyoruz. IFRS olmayan EPS’de çift haneli bir büyüme sağlayarak IFRS olmayan faaliyet karında sabit kurlarda %7’lik bir büyüme ile kârlılığımızı artırmaya devam ediyoruz. Bulut alanında büyümeye devam ederken, 2014 yılının tamamında IFRS olmayan bulut abonelikler ve destek geliri hedeflerimizi sabit kurlarda 1000-1050 milyon Euro’ya yükselttik.”

SAP’nin yıllık periyodik bulut gelirleri 1,2 milyar Euro’ya veya 1,6 milyar dolara yaklaşıyor. IFRS olmayan faturalandırılmış bulut gelirleri sabit kurlarda yıl bazında %37 artış gösterdi. IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirleri, sabit kurlarda yıl bazında %29’luk bir artışla 30 Haziran 2014 tarihi itibariyle 448 milyon Euro oldu. SAP’nin toplam bulut aboneliği 38 miyonu aşmış durumda ve bu rakam pazardaki tüm kurumsal bulut hizmeti veren şirketleri arasında en yüksek rakamdır. Şirket ayrıca en gelişmiş ve kapsamlı sektörel bulut çözümlerini oluşturmak üzere “Industry Cloud” ürününü pazara sundu.

SAP, müşteri bağlılığını yeniden tanımlıyor. SAP Cloud for Sales ürünü ve her kanaldan hizmet sunan e-ticaret platformu Hybris, yazılım geliri ve bulut abonelikleri ve destek geliri açısından üç haneli bir büyüme gerçekleştirdi.

SAP, dünyanın en büyük bulut tabanlı ticaret platformunda birbirine bağlı yaklaşık 1,55 milyon şirket ile global bir “Ağ Ekonomisi” (Network Economy) oluşturuyor. Son 12 aylık Ariba işlem hacmi[6], yaklaşık 540 milyar dolara ulaştı- bu miktar Amazon ve eBay’in birlikte ulaştığı toplam işlem hacminin iki katıdır. Fieldglass’ın şirkete dâhil olması SAP’nin ağ özelliklerini artırmakta; malzemeler ve hizmetlerin yanı sıra esnek işgücünü de kapsayacak şekilde SAP’nin hitap ettiği pazarı genişletmektedir.

Gerçek zamanlı bellek içi platformu SAP HANA, tüm sektörlerde ve bölgelerde yaygın bir şekilde benimseniyor. SAP HANA, tüm SAP çözümlerini bulutta tek bir iş platformuna entegre etmek üzere kurulan “Run Simple” (Sadeleştir) stratejisinin merkezinde yer alıyor.

SAP HANA 2014’te hızlı bir ivme kazandı; 2014’ün 2. çeyreği itibarıyla 3600’den fazla SAP HANA müşterisi ve 1200’den fazla SAP Business Suite on HANA müşterisi bulunmaktadır. SAP HANA üzerinde uygulama geliştiren 1500’den fazla Start-upve HP ve WMware ile kurulan yeni stratejik ortaklıklarla SAP HANA pazarda öncü teknoloji platformu olarak konumlanmaktadır. .

Şirket, 2014 yılının tamamına ilişkin global hedeflerini güncelledi.

Şirket, 2014 yılının tamamında IFRS olmayan bulut abonelikler ve servis gelirinin sabit kurlarda 1000 – 1050 milyon Euro (daha önce 950 – 1000 milyon Euro) olmasını beklemektedir (2013: 757 milyon Euro). Bu aralığın üst kısmı, %39’luk bir büyüme oranını temsil etmektedir.

Şirket, 2014 yılının tamamında IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirinin sabit kurlarda %6 ila %8 artmasını beklemeye devam etmektedir (2013: 14,03 milyar Euro).

Şirket, 2014 yılının tamamında IFRS olmayan faaliyet karının 5,8 – 6 milyar Euro aralığında olmasını beklemeye devam etmektedir (2013: 5,48 milyar Euro).

Leave a Reply

Your email address will not be published.