Rekabet, Bulut Bilişimi Daha Uygun Hale Getiriyor

Hem son kullanıcı hem de kurumsal tarafta bulut bilişim her geçen cazibesini artırıyor. Artan rekabet ve gelişen teknoloji fiyatları daha da aşağı çekerken, artan internet hızları ise bulut deneyimini daha da yükseltiyor.

Günümüzün en değerli teknoloji trendlerinden biri olan bulut bilişim için iddialı markalar kadar, bu pazara girerek pastadan pay kapmak isteyen firmalar rekabeti oldukça çetin bir hale getiriyor. Bulut bilişimin ilk yayıldığı dönemlerde herkese 1 – 2 GB gibi ücretsiz alanlar verirlirken, günümüzde bu değerler 15 GB seviyesine kadar çıkmış durumda. 15 GB’lık bulut depolama alanı, bir KOBİ için, mail ve önemli evrak / makaleleri saklama konusunda bile yeterli olabileceğini düşünürsek, günümüzde buluta geçiş sürecinin artık ne kadar kolay olduğunu daha da iyi anlayabiliriz.

Bulut depolama fiyatları her geçen gün düşüyor!

Dev firmaların rekabetine baktığımızda, özellikle bulut alanında Google ile Microsoft’un ciddi bir rekabet içinde olduğu görülüyor. Ayrıca Apple ve Amazon gibi global devler de bu rekabete adım adım girmeye yaklaşıyor.

Yine bir indirim haberi!

Geçtiğimiz aylarda Google’ın yaptığı indirimlere ve Amazon’un atılımlarına cevap olarak, Microsoft hem kurumsal hem de son kullanıcı tarafında bulut hizmetlerinde ciddi bir fiyat indirimine gitti. Şirket, bulut alan ücretlerinde indirime giderken, ücretsiz depolama alanlarını da genişletti. Özellikle OneDrive uygulamasında gözle görülür indirimlere giden Microsoft,  bulut pazarındaki yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor.

Yapılan açıklamaya göre, 100 GB depolama alanı aylık 7.49 dolardan 1.99 dolara inerken, 200 GB’lık alanların ücretiyse 11.49 dolardan 3.99 dolara indi. Bunun yanı sıra Microsoft üyeliği olan kullanıcılar daha önce 7 GB daha fazla alana sahip olurken, bu alan 15 GB’a yükseltildi.

Bunun yanı sıra Office 365 tarafında da fiyatlandırmalar gerçekleşti. Office 365 kullanıcıları için 1 TB’lık depolama alanı aylık 6.99 – 9.99 dolar arası değişti.

Yeni fiyatlandırmaları ve kullanıcılarına cömertçe sunduğu depolama alanlarıyla birlikte Microsoft, ucuzlayan bulut hizmetleri trendine uydu ve ben de buradayım dedi.

Sadece Microsoft değil. Global olarak Google’ın ve pek çok büyük bulut firmasının sunduğu uygun fiyatlar, teknolojinin gelişmesiyle de doğru orantılı. Gelişen disk teknolojileriyle beraber artık firmaların data centerları daha fazla veriyi, benzer masraflarla depolayabiliyorlar. Ayrıca ilk yapılan AR-GE masraflarının da zamanla karşılandığını düşünürsek, bundan sonra bulut bilişim için ucuzlama trendinin devam edeceğini söyleyebilirim.

Türkiye’de internetin hızlanması, bulutu artırıyor

Türkiye’de hızla gelişen fiber internet altyapısı, bulut bilişimin de yükselmesini sağlıyor. Şirketler bulut depolama alanlarına dosyaları çok daha hızlı yükleyebilirken, ofisin dışarısında bir çalışan ya da aynı ofiste, başka bir çalışan ise yüklenen dosyayı çok daha hızlı bir şekilde bilgisayarına ya da akıllı cihazına hızlı indirebiliyor. İşte bu gelişmelerle beraber ucuzlayan bulut, çok daha cezbedici hale geliyor.

Bulutun fiyatının uygun bir hale gelmesini bekledik. Daha sonra fiberi bekledik. Bunlar gerçekleşti. Artık bulut kullanımının önünde tek bir pürüz kaldı. O da ISS’ların internet paketlerinde sunduğu Adil Kullanım Kotaları (AKK). Eğer buralarda da yükseltmeler söz konusu olursa, özgürce buluta dosya yükleyip, indirebileceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.