Özcan Yıldız – AcademyTech

Son dönemde artan eğitimli insan kaynağı ihtiyacına yönelik hizmetlerini sürdüren AcademyTech firmasının CEO’su Özcan Yıldız ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Bakın Özcan bey sorularımıza nasıl yanıtlar verdi.


Pazara baktığımızda Bilişim Teknolojileri konusunda eğitim veren birçok firmanın olduğunu görüyoruz. Kaliteyi nasıl etkiliyor bu durum?

 

Doğruyu söylemek gerekirse son 5 sene içinde bu firmaların bolluğu, bir kaç farklı elekten geçti. Ve bu bolluk azaldı. Nedeni Global kriz gibi görünsede doğruyu söylemek gerekirse ana neden bu değildi. Türkiye’deki internet kullanım oranı, Türk Telekom’un özelleştirilmesinden sonra dünya normlarının üzerinde çıktı. Ve bir çok eğitim internet üzerinden paylaşılır ve ücretsiz izlenebilir hale geldi. Bu da kurumsal pazarı hedeflemeyen, bireysel alanda varlık gösteren firmaları ya küçülttü ya da kendi sonunu hazırlattı. AcademyTech ise kurumsal pazarı hedeflediği ve yatırımlarını  bu yönde yaptığı için bu değişimden çok fazla etkilenmedi.

AcademyTech’i farklı kılan nedir?

 

Farklılaştığımız en önemli konu kurumsal olmamız ve kurumsal pazarda lider olmamız. Liderlik ciddi bir iddia, pek tabii ki biz sadece Cisco eğitimleri ve çözümleri konusunda açık ara lideriz. Bunu biz söylemiyoruz, Cisco son 4 senedir bize vermiş olduğu ödüllerle kamuoyuna duyuruyor. Diğer kurumlardan farklılaştığımız ikinci konu ise eğitim kadromuz. AcademyTech’in eğitim kadrosu alanında uzman eğitmenlerden oluşuyor. Bu eğitmenler sadece eğitim vermekle kalmıyor, aynı zamanda çeşitli projelerde kurulum ve danışmanlık da yapıyorlar. Bu sayede eğitimlerde sadece müfredatta yazanları değil katılımcıları gerçek hayatta karşılarına çıkacak sorunlar konusunda da eğitiyorlar. Bir diğer fark ise kurumlara özel yaptığımız eğitim çalışmaları. AcademyTech olarak kurumlara vereceğimiz eğitimlerde öncelikle kurumun altyapısını ve ihtiyaçlarını inceleyip eğitim programını bu doğrultuda hazırlıyoruz. Bu sayede kurumlar mevcut kadrosu ile mevcut altyapısını ihtiyaçları doğrultusunda en verimli şekilde kullanabiliyor.

Ödülleri sadece Cisco Türkiye ofisindenmi aldınız?

Açıkçası varlığımızı ve başarılarımızı Türkiye ofisi diğer ülke ofislerinden daha geç vardı. 4 sene önce global’de İlk ödülümüzü aldıktan sonra başarımızın bilinirliği Cisco Türkiye ofisi içerisinde arttı, ve Kanal İş ortakları ile birlikte müşterilere çözümler sunmaya başladık. Cisco Türkiye’de bu çözümlerin başarısından sonra bizleri ödüllerle onurlandırdılar.

Biz AcademyTech’i Bilgi Teknolojileri özellikle Cisco eğitimleri sunan bir firma olarak tanıyoruz ama siz çözümlerden bahsediyorsunuz. Bu çözümler nedir?

 

Sorduğunuz ilk soru, bizi farklı kılan niteliğimizin ne olduğu idi, benim cevabım ise Kurumsal pazarı hedeflemek idi. Kurumsal pazarda bilinirlik yaratmanın yanısıra söz sahibi olmanın hatta liderlik koltuğuna oturmanın getireceği gereklilikleri vardır. Bu da Bilgi Teknolojileri konusunda yeni teknolojilere yatırım yapmak, hizmet kalitesini kurumsal firmaların arzuladığı kaliteye çekmek ve kaliteyi sürekli kılmak gibi olmazsa olmazlar vardır. Biz bu konuda son 4 senedir şimdiye kadar hiçbir  eğitim ve çözüm sunan firmanın yapamadığı yatırımları yaptık. Yaptığımız yatırımlarla sadece Türkiye’de değil gelişmekte olan (BRICM ve TIPSS) ülkelerde var olduk.

Bir çok yatırımınız var anlaşılan ama bunlardan en önemlisi hangisi?

 

Cisco Datacenter alanında yaptığımız yatırım. Dünyanın en büyük ikinci nonproduction Lab ortamı olarak Cisco içerisinde yer edindi. Birincisi Cisco’nun RTP’deki kendi yatırımı!

Herkese açık bir lab ortamımı?

 

Evet, tüm kurumlara açık olan bir lab ortamı. Özel sektör ve Kamu kuruluşlarını bekliyoruz. Gelişmekte olan ülkeler ülkelerden bahsediyorsunuz, buralarda ofisiniz var mı? Evet. Dubai ve Tiflis’te ofisimiz var. Yakında Nijerya ofisini açıyoruz. Başarı sanırım herkesin yaptığını değil de yapmak isteyip de yapamadığı şeyleri yapmaktan geçiyor. 5 sene önce Nijerya ve Tiflis ofisini açmayı planlamıştık şimdi ise buralarda aktif rol alıyoruz.

Yurtdışındaki başarılarınızı hükümetin ilgili birimleri görüyor mu?

 

Malesef hayır (gülüyor). Başarıyı kurumsal pazardaki kalitenizin sürdürülebilir olduğundan bahsettiniz, kurumsal olarak hangi kurumlarla çalışıyorsunuz. Bir kaç örnek verebilir misiniz? Bir kaç örnek ise öğrenmek istediğiniz, Türk Telekom A.Ş., Netaş A.Ş., bunlardan bir kaçı. Türkiye’deki Capital 500’deki neredeyse tüm firmalara eğitim veya çözüm anlamında hizmet sağladık.

Eğitimler dönem dönem farklılık gösteriyor. Gelecekte popüler olacak eğitimler neler?

 

Gelecekte popüler olarak eğitimleri tahmin etmek için bugün popüler olmaya başlamış teknolojilere bakmak yeterli. IP tabanlı ses ve görüntü iletişimi hızlı bir yaygınlaşma sürecinde. Bu alanda eğitimler de hızlandı ve geçekte çok daha popüler olacaktır. Aynı şekilde sanallaştırma ve bulut bilişimin her gün büyüyen bir pazar haline gelmesi bu alandaki eğitimlerin popülaritesini de  arttıracak. Depolama konusu da önemlini artırıyor. Ve tüm bu teknolojilerin olmazsa olmazı güvenlik de yine talebin olacağı başka bir konu.

Bilişim Teknolojileri eğitimlerinin kullanıcıların çalıştığı kurumlara ne gibi yararları var?

 

Kurumlar teknolojiyi en verimli şekilde kullanırken maliyetlerini de düşürmeyi hedefliyor. Bu hedefe de ancak kurumun elindeki teknolojik altyapının tüm yeteneklerini en son noktasına kadar kullanmakla ulaşılabilir. Günümüzde ne yazık ki pek çok kurumda yapılmış çok yüksek tutarlı teknolojik altyapıya rağmen bu altyapının sunduğu yeteneklerin sadece ufak bir bölümü kullanılabiliyor. Hatta pek çok kurumda ellerindeki altyapının kendilerine sunduğu imkanlar tam olarak bilinmiyor. Eldeki imkanlar bilinmediği için yeni bir geliştirme ihtiyacı doğduğunda ise kurum yeni altyapı yatırımı yapıyor. Oysa kurumun bünyesinde mevcut altyapıları konusunda eğitim almış yeterli personel olduğunda öncelikle bu altyapının atıl kısımlarının kullanılması sağlanıyor. Bu sayede hem verimlik artıyor hem de kurum gereksiz bir yeni altyapı yatırımından kurtulmuş oluyor.

Dünya geneline baktığınızda Bilişim Teknolojileri eğitimi açısından Türkiye’yi nerede görüyorsunuz?

Türkiye bu konu gelişmekte olan ülkeler arasında yer alıyor. Büyüklük olarak bakıldığında gelişmekte olan ülkelerin ilk kısmında yer almıyoruz. Örneğin birinci lig BRICM ülkeleri olarak nitelendiriliyor, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Meksika. Türkiye’miz ise ikinci gelişmekte olan ülkeler listesinde yer alıyor ki bunlara TIPSS adı veriliyor. Bu ülkeler Türkiye, Endonezya, Polonya, Suudi Arabistan ve Güney Afrika. Senenin 6 ayını yurtdışında geçiren bir insan olarak benim düşüncem bu sıralamadan çok farklı değil, tek bir farkla o da Nijerya. Nijerya’da yatırım yapmak isteyen yatırımcılar benimle iletişime geçebilirler. Özellikle bizim sektörümüzde yatırımcılara yardımcı olmak isterim.

AcademyTech sadece Cisco ürünlerinin eğitim ve çözümleri alanında mı faaliyet gösteriyor?

 

Adımız çıktı Cisco’ya inmiyor Microsoft’a diyorum bazen ben. Şirketimiz içerisinde Cisco’yu ayrı Microsoft’u ayrı, Citrix’ı ayrı yöneten farklı departmanlar var. Her birinin kendine ait hedefi var. Kendi aralarında hatta bazen savaşıyorlar bile diyebilirim. Bu departmanlar çalıştığımız kurumlarda özellikle Microsoft ve Citrix çözümlerini sunuyor, eğitimlerini veriyorlar.

AcademyTech’in gelecekteki hedefi nedir?

 

Son 3 senedir Big Five olarak adlandırılan bağımsız denetleme kuruluşlarından birine finansal denetlememizi yaptırıyoruz. Bunun ana nedeni bir kaç sene içerisinde SPK’ya başvuru yapacak olmamız ve denetimlere hazırlıklı girmek istememiz. Yurtdışında ise 3 sene sonra AcademyTech’in Türkiye’deki gibi uluslararası arenada sektör liderliğine ulaşması ya da en azından şampiyonlar liğinde finale kalması.

Sizi Mühendis, CCIE, Öğretim görevlisi, CEO hatta çok sosyal biriolarak tanıyoruz. Birden farklı şapkanız var. Peki Özcan Yıldız’ınbaşka bilinmeyen yönleri nelerdir?

 

Sıralamayı düzeltmem ve önemli bir şey daha eklemem gerek. Çevremde insanlar beni mühendis veya öğretim görevlisi olarak değil de sosyal, sportif, insan ilişkileri güçlü, eşimin söylediğine göre iyi bir eş ve baba olarak tanırlar. Sektörde insanlar beni CCIE olmamın anısıra sosyal biri olduğum için seviyorlar sanırım. Bu nedenledir ki “Bey” tanımlaması benim için pek kullanılmaz, büyüklerim bana ismimle hitap ettiği gibi, yaşıtlarım ve genç arkadaşlarım bana “Abi” olarak hitap ederler. Hatta 6 yaşındaki oğlum bile bana “Özcan” diyor. Bu yakıştırmalardan inanılmaz keyif alıyorum. Umarım güvenenleri mahcup etmem ve hedeflerimize hızla ulaşabiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.