Oracle, Kurumsal BT’nin Buluta Taşınmasını Hızlandıracak

Oracle, “Oracle OpenWorld” Etkinliğinde rakiplerinin sunduğu en hızlı çözümden 11,5X daha hızlı ve yüzde 20 daha ucuz olan Bare Metal bulut sunucularını içeren, sektördeki en geniş kapsamlı Altyapı Hizmeti (IaaS) ürünlerini piyasaya sunduğunu açıkladı. Aralarında Oracle Bare Metal Bulut Hizmetleri’nin, Ravello Bulut Hizmeti’nin, Oracle Container Bulut Hizmeti’nin yanısıra mevcut Oracle Bulut hizmetlerinde yapılan birçok geliştirmenin de yer aldığı Oracle Bulut Platformu’ndaki bu yeni eklentiler sayesinde müşteriler, çoklu kiracılı ve tek kiracılı ortamların her ikisinden de en iyi verimi alabilecekler.

oracle-cloud-itadvisor-com-tr

Genel bulutun iş açısından faydaları her geçen gün daha da netleşirken kuruluşlar ise performans, güvenlik ve yönetim ile ilgili pek çok endişeyle karşı karşıya kalıyor ve bu nedenle de mevcut BT uygulamalarından vazgeçip tüm iş yüklerini çok kiracılı bulut dünyasına taşıyamıyor. Oracle’ın IaaS portföyünde yapılan en yenilikler ise bir yandan Bulutun sunduğu avantajlardan yararlanırken öte yandan da kurumsal bir veri merkezinin sağladığı birçok avantajı da koruma imkanı sağlayarak kuruluşların karşılaştıkları bu güçlüğün üstesinden gelmelerine yardımcı oluyor.

Yaklaşık 40 yıldır 300.000’den fazla müşteri, veritabanı uygulamalarını çalıştırmada Oracle’ın veritabanı teknolojisine güveniyor. Bugün de Oracle, yeni DBaaS ürünü ile Bulut’a veritabanı ürünlerindeki hızı, ölçeklenebilirliği ve güvenilirliği katıyor. Oracle Veritabanı 12c Sürüm 2, giriş seviyesindeki veritabanlarından en büyük veritabanı iş yüklerine dek tamamen uyumlu olup işletmelerin veritabanı geliştirme çalışmalarını, küçük ve orta ölçekli işletme ve departman uygulamalarını ve kurumsal uygulamalarını Bulut üzerinde de yürütebilmeleri için kendi tesisleri bünyesindeki teknolojilerin sunduğu özelliklerden faydalanabilmelerini sağlıyor.
oracle-itadvisor-com-tr
Oracle bugün ayrıca tüm uygulama geliştirme modellerine yönelik kapsamlı araçların da yer aldığı yeni geliştirmelerini ve Oracle Bulut Platformu ürünlerini de tanıttı. Bunlar arasında kurumsal iş yüklerinin Bulut’a taşınmasını basitleştiren ve kapsamlarını daha da genişleten araçların yanısıra Bulut’a özel ve çok daha az kod gerektiren geliştirme araçları da yer alıyor. Bugün tanıtılan PaaS geliştirmeleri arasında ise aralarında Container Bulut Hizmeti’nin, Oracle Kimlik Bulut Hizmeti’nin, Oracle Nesnelerin İnterneti Bulut Hizmeti’nin, Büyük Veriler Bulut Hizmetleri’nin ve Oracle Analitik Bulut Hizmetleri’nin de yer aldığı on dokuz yeni Bulut Hizmeti bulunuyor.

Yeni Nesil Veritabanı Hizmetleri, Bulutta Uygulama Geliştirenler için Yeni Yaklaşımlar, Kimlik ve Analitik Uygulamalar ile Proaktif Bulut Güvenliği, Birden Çok Bulutta ve Tesis Bünyesinde Uygulama ve Veri Entegrasyonunu Basitleştirme, Büyük Veri ve Analitik, Oracle’ın üzerinde yoğunlaştığı temel başlıklar olarak öne çıkıyor.

“Her geçen gün daha fazla işletme Bulut’tan faydalanırken büyük çaplı ve kompleks BT altyapılarını da Bulut’a taşımanın, BT ekiplerinin halihazırda bilgi sahibi olduğu güvenlik ve yönetim kontrollerini kullanabilmenin basit ve sorunsuz bir yolunu da istiyorlar” diyor Oracle’da Ürün Geliştirme Başkanı Thomas Kurian. “Oracle Bulut Platformu’ndaki en son yenilikler sayesinde işletmeler Sanal Bulut Ağı’nı (VCN) kullanarak mevcut kaynaklarını Oracle Bulut’a sorunsuz bir şekilde bağlayabilmekte ve aralarında Bare Metal, sanal makineler ve yapılandırılmış sistemlerin de bulunduğu birçok farklı bilişim hizmeti arasından da bu hizmetler sanki kendi veri merkezlerinin bir parçasıymış gibi seçim yapabiliyorlar.”
“Oracle’ın Bare Metal Bulut Hizmetlerini kullanmanın kolaylığından çok etkilendik. Kurmuş olduğumuz DataStax Kurumsal kümeleri olağanüstü hızlı bir şekilde çalışıyor ve gecikme düzeyi mikro saniyenin bile altında ve bunlar bizim için temel etkenler” diyor DataStax’ın baş ortaklarından Ben Lackey. “Üstelik her bölgede birden fazla kullanılabilir etki alanı olması sayesinde de misyonumuz açısından kritik ve yüksek oranda kullanılabilir düzeyde olması gereken iş yüklerimizi de Oracle’ın Bare Metal Bulutu’na taşıyabildik.”
“Oracle’ın Bare Metal Bulutu’nun mimari, performans ve ölçeklenebilirlik açısından elde ettiği sonuçlar bizleri çok heyecanlandırdı,” diyor Accenture’da Oracle küresel teknoloji lideri ve yönetici ortak olan Patrick Sullivan. “Bu özellikler, müşterilerimizin Bulut’a yolculuklarını daha da hızlandırıyor.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.