ODTÜ KKK’da Enerji Farkındalıklı Bilişim Konferansı

3. Uluslararası Enerji Farkındalıklı Bilişim Konferansı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda gerçekleştirildi.

Enerji farkındalıklı bilişimde sistem mimarisi, CAD araçları, düşük güçlü donanım, enerji bilinçli yazılım tasarımı, MEMS, güç verimliliği yüksek bilgisayar ağları, haberleşme ve sinyal işlemcilerini de içeren geniş yelpazeyi sunan ICEAC Konferansına, ABD, Almanya, Suudi Arabistan, Mısır, Lübnan, Hindistan, Çin, Ürdün, Filistin, Sri Lanka, Pakistan ile Türkiye ve KKTC’den çok sayıda bilimadamı ve profesyonel katıldı.

ODTÜ KKK Öğrencisinin bildirisine ödül

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda yapılan ve Ortadoğu bölgesine teknik bir forum olarak hizmet veren ICEAC Konferansı’nda, TÜBİTAK 1001 ve Intel destekli bir proje çerçevesinde, dizüstü bilgisayarlarda ısıl enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi ile ilgili araştırmanın ilk somut prototip deney sonuçları sunuldu. Daha önce başka bilim adamları tarafından da teorisi incelenen bu konuda elde edilen ilk somut prototip deney sonuçlarını sunması ile dikkat çeken bildiri, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri (SEES) Yüksek Lisans öğrencisi Reha Denker tarafından sunuldu ve konferansta en iyi öğrenci bildirisi ödülüne layık görüldü.

3. Uluslararası Enerji Farkındalıklı Bilişim Konferansı’nı Intel (A.B.D.) ve KACST (Suudi Arabistan) mali olarak desteklerken, teknik sponsorları arasında IEEE, ODTÜ (Türkiye ve Kıbrıs kampusları), U. Illinois Urbana-Campaign (A.B.D.), AUB (Lübnan), Nile University (Mısır) yer aldılar. Konferansın yerel organizasyonu ODTÜ KKK tarafından gerçekleştirildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.