Nokia Alcatel-Lucent’i a satın aldı.

Cihaz tarafını Microsoft’a satan Nokia, iletişim altyapıları konusunda büyük bir hamle yaparak Alcatel-Lucent’i 16.6 milyar $’a satın aldı.

Bu satınalma Nokia'nın altyapı geliştirme çalışmalarına büyük katkı sağlayacak.
Bu satınalma Nokia’nın altyapı geliştirme çalışmalarına büyük katkı sağlayacak.

Nokia Alcatel-Lucent’i 16.6 milyar $’a satın alarak telekomünikasyon sektörünün en büyük satınalmalarından birini gerçekleştirdi. Akıllı cihaz rekabetinde Lumia modelleriyle Windows Phone platformunda yer almaya çalışan Finlandiyalı dev, bu alanda aradığını bulamamış ve mobil cihazlar bölümünü 7 Milyar $’a Microsoft’a satmıştı. Çalışmalarını İsveçli rakibi Ericsson gibi altyapı tarafına yönelten Nokia bu konuda daha rekabetçi olabilmek adına bir başka telekomünikasyon devi Fransız Alcatel-Lucent’i satın alarak Huaweii ve Ericsson’a sıkı bir rakip olmayı planlıyor. Alcatel-Lucent altında faliyet gösteren Bell laboratuvarı ise araştırma geliştirme çalışmalarına Nokia altında devam edecek.

2016 yılının ortasına doğru satınalma işleminin tamamlanması beklenirken firmanın ilgi odağının 5G altyapısı ve görüntüleme – sensör teknolojileri olacağı da gelen bilgiler arasında.

Leave a Reply

Your email address will not be published.