Infortrend’den Yüksek Performanslı Depolama: EonStor DS 4000

Infortrend yeni depolama birimi EonStor DS 4000 hem performans değerleri hem de esnek kullanım seçenekleriyle ön plana çıkıyor.

EonStor DS4000 36 disk kapasitesine sahip.
EonStor DS4000 16 disk kapasitesine sahip.

Yenilikçi ve performanslı ürünleri ile önde gelen depolama markalarından biri olan Infortrend, 11,000MB/s okuma ve 4,200MB/s yazma performansına sahip yeni EonStor DS 4000 modelini duyurdu. EonStor DS 4000 ‘in dikkat çekici performansına ek olarak kontrolcü başına 2 adet takılabilen, değiştirilebilir bağlantı arabirimleri ve yeni nesil 12Gb/s SAS altyapısı da ön plana çıkıyor. Bu yapı ile ürün üzerinde 6Gb/s ve 12Gb/s standartında SAS ve SATA / SAS SSD diskler herhangi bir performans darboğazı yaşamadan kendi orijinal performans değerlerinde kullanılabiliyor.

EonStor DS 4000 üzerindeki yenilikçi dizayn ile 2 adet bağlantı arabirimi, tek kontrolcü üzerinde desteklenerek daha fazla port kullanılabilmesine ve elde edilen daha yüksek bant genişliği sayesinde de yüksek aktarım hızlarına ulaşılmasının önü açılmış. Ürün üzerinde 10Gb/s iSCSI / SFP+, 12GB/s SAS ve 16Gb FC arabirimlerini kullanmak mümkün. Aynı kontrolcü üzerine aynı yada farklı modeller de takılabiliyor. Böylece tek bir ürün üzerinde iSCSI, SAS ve fiber bağlantı eş zamanlı olarak sağlanabiliyor.

12Gb/s SAS desteği ürünün bir diğer önemli özelliği. Bu yeni nesil bağlantı arabirimi sayesinde disk hızı teorik olarak 2 katına çıkıyor. Ürün 436 adet diske kadar yine 12Gb/s arabirim üzerinden genişletilebiliyor. Bu genişleme için Infortrend’in 16 ve 60 diske sahip JB3000 modeli JBOD üniteleri kullanılıyor.

Ürün üzerinde SED (Disk Şifreleme), Volume Copy, Volume Mirror, Snapshot, Thin Provisioning gibi kurumsal özellikler diğer tüm Infortrend ürünlerinde olduğu gibi standart olarak gelirken, SSD Cache, Remote Replication ve 4 kademeli Automated Storage Tiering özelliği lisanslı olarak sağlanıyor.

EonStor DS 4000’in ilk modeli 3U yapısında ve 16 disk destekli. Tek kontrolcülü ama çift kontrolcüye yükseltilebilen DS4016S modeli, giriş seviyesinde yer alırken, üst model yedekli çift kontrolcülü olarak yapılandırılmış. İki modelin de ayrıca daha yüksek IOps değeri sağlayan Turbo versiyonları da bulunuyor. Infortrend DS4000, 1.3M IOps değerini sağlayabiliyor.

Cihaz üzerinde yapılan testlerde tek kontrolcü üzerinde aynı anda 5 farklı 4K streaming çalıştırılabildiği belirtilmiş. Bu açılardan özellikle performans gerektiren depolama ihtiyaçları için uygun bir çözüm ortaya konmuş durumda.

Ürün hakkında daha detaylı bilgi bu link üzerinden alınabilir. Infortrend ürünleri Türkiye’de Avkom ve GTM Teknoloji tarafından satışa sunuluyor.

Ürünün en yüksek modeli olan DS4016RTC’nin tavsiye edilen son kullanıcı fiyatı 15.000$+KDV civarında olacağı belirtiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.