Google Avrupa Yatırımlarını Artırıyor

Avrupa yatırımlarına hız kesmeden devam eden Google, 600 milyon euro yatırımla Hollanda’da veri merkezi açmaya hazırlanıyor. Veri merkezi Hollanda’nın Eemshaven şehrinde kurulacak.

Hollanda Eemshaven’de kurulacak veri merkeziyle birlikte, İrlanda, Finlandiya ve Belçika’nın ardından Avrupa’daki dördüncü veri merkezini açmaya hazırlanan Google, veri merkezinin inşaatında 1000 işçinin çalışacağının bilgisini verdi. Google’dan yapılan açıklamada, Hollanda’da yer alacak veri merkezinin 600 milyon euro’ya mal olacağı belirtilirken, veri merkezinin 4 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Tamamen çevre dostu bir tesis olacağı açıklanan veri merkezinin, doğaya zarar vermeyeceğinin altı çizildi.

google

2017 yılının sonlarında açılması beklenen veri merkezinin, önümüzdeki 50 yıl boyunca hizmet vermesi bekleniyor. Bünyesinde 150 kişinin çalışacağı merkezde, özellikle verimlilik ve enerji tasarrufu konularına büyük önem veriliyor. Eski model veri merkezlerine göre yüzde 50’ye varan oranda daha düşük enerji tüketeceği açıklanan merkezin, verimlilik konusunda da klasik veri merkezlerinden daha üstün olacağı konuşuluyor.

Son dönemde özellikle Avrupa Birliği ile sıkıntılar yaşayan Google, Avrupa’ya yaptığı yatırımlarla bu tarz sorunların önüne geçmeyi amaçlıyor. Hollanda’ya açacağı veri merkezi konusunda, Hollanda Hükümeti’nden de destek alan Google, Avrupa’daki hareket alanını da geliştirmeyi hedefliyor. Şirketin gelecek planları arasında İrlanda, Belçika ve Finlandiya’daki veri merkezlerini geliştirmek yer alıyor. Bunun yanı sıra Google’ın başta girişimcilik olmak üzere, birçok konuda Avrupa yatırımlarına devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

İlerleyen günlerde konuyla ilgili gelişmeleri sitemizden aktarmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.