Geleceğin Ofisleri: Kafeler

Zaman içerisinde değişen herşey gibi ofislerde değişiyor. Ancak mekan olarak ofislerin değişmesinden çok, iş ve ofis kavramlarının farklı bir boyut kazanması ile ofisleşen kafeler giderek artıyor. 

Bir şirket için ofis, hangi sektör olursa olsun hayati derece öneme sahip bir ana merkezdir.  İyi bir ofis, gerek lokasyonu,  gerek iç tasarımıyla dışarıdan göze hoş gelmeli ve çalışanları için de kullanışlı, zaman geçirmesi keyfli bir yer olmalıdır.

Mali anlamda en küçük olan şirketten en büyüğüne, şirketler ofislerini seçerken büyük bir titizlikle seçimlerini yaparlar. Birbirine yakın büyüklükteki şirketlerin ofislerinin konumlandığı bölgelere bakacak olursak, bu şirketlerin birbirleri ile hemen hemen aynı bölgelerde ofis tercihi yaptığını açık bir şekilde görebiliriz.

ofis

Şirket denince akla ilk gelen birçok çalışanı olan bir kurum gelebilir ancak günümüzde şirket kavramının ortaya çıkması için 2 kişinin bir araya gelmesi bile yeterlidir. Aynı mantıkla bir şirket olabilmek için her şeyden önce bir ofis gerektiği de düşünülebilir ancak, 2 kişi için ofis maddi açıdan külfetli olacaktır. Bu noktada “Home-Office” kavramının ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

İş dünyasında kabul görmüş bir kavram olan “Home-Office” kavramı bazı sektörlerde yer alan az çalışana sahip kurumlar için oldukça mantıklı. Home-Office’in en büyük artılarından bir tanesi ofis giderlerinin minimuma indirilmesidir. Kısaca hem ev hem de ofis için iki farklı harcama yapmanıza gerek kalmaz. Bu tarz ofislerin bir diğer artısı ise çalışanın rahatlığıdır. Ev ile ofis bir arada olduğundan iş saati kavramından söz edilemez.

Az sayıda çalışanı olan, ancak Home-Office tarzı ofis sistemini benimsemek istemeyen şirketlerin son dönemde oluşturduğu yeni trend “Cafe-Office”ler olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle Cafe-Office kavramını kısaca açıklamak gerekirse; Cafe-Office evden dizüstü bilgisayarınız, akıllı telefonunuz veya tabletinizle çıkarak profesyonel olarak yaptığınız işi yapmak için bir kafeye gitmektir.

Ülkemizde de az da olsa görülmeye başlayan kafeleri ofis gibi kullanma sistemi, çoğu Avrupa ülkesinde, özelliklede Amerika’da sıkça görülen bir ofis anlayışı haline gelmiş durumda.

Sadece Kafeler Değil Artık Her Yer Ofis!

Çalışanların kafeleri ofis olarak kullanmaları aslında çok yadsınacak bir durum değil. Teknolojinin geldiği son noktada eskiden kocaman olan bilgisayarların ceplerimize sığmasıyla artık bulunduğumuz her ortamın ofis olduğunu unutmamalıyız. Bu duruma akıllı telefonların ve tabletlerin büyük etkisi olduğunu da söyleyebiliriz.

Her an her yerde maillerimizi kontrol edebileceğimiz, internet üzerinden işlerimizi halledebileceğimiz hatta bulut teknolojisi sayesinde evimizde ya da ofisimizde bulunan bilgisayarımızdaki dosyalarımıza bile ulaşabileceğimiz akıllı cihazların iş yaşamını tamamen değiştirdiğini söylemek mümkün.

Normal bir ofis çalışanının veya Home-Office’de çalışan bir kişinin herhangi bir kafeye oturarak bir saat veya iki saat bilgisayarı ile işlerini halletmesi bir yana herhangi bir kafeyi ofis olarak kullanmak ofis kavramına yeni bir boyut katmaktadır.

Bu yeni ofis anlayışının hem kafelere hem de Cafe-Office sistemini benimsemiş kişilere sağladığı belli avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. Çalışanlar ve kafeler açısından bir değerlendirme yapmadan önce yakın geleceğin ofislerinin kafeler olacağını net bir şekilde söyleyebiliriz. Ek olarak daha uzun vadede yalnızca kafelerin değil,  teknolojinin ve Kapitalist sistemin geleceği nokta doğrultusunda bulunduğumuz her ortamın daha da ofisleşeceğini söylemekte yarar var.

Pages: 1 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.