Geleceğin Başlangıcı

2012 yılı geleceğe yön verecek teknolojilere ve gelişmelere ev sahipliği yaptı. Sosyal yaşamlarımızda ve iş hayatımızda büyük değişiklikler yapan bu gelişmeler, aslına bakıldığında geleceğin başlangıcından başka bir şey değil; tıpkı tarihteki diğer teknolojik devrimler gibi…

Teknolojinin geldiği son nokta, günümüzde yeni ve işlevsel teknolojilerin geliştirilmesini daha da kolay hale getirdi. Bu durum, son günlerini yaşadığımız 2012’nin birçok devrimsel teknolojinin çıkış ve yükseliş yılı olmasının en büyük sebebi. IT Advisor olarak, yılı kapatırken bu teknolojileri bir kez daha hatırlatmak ve neden bu denli önemli olduklarına yeniden değinmek istedik.

Devrimsel teknolojileri incelediğinizde, her birinin birçok teknolojinin bir araya gelmesinden ortaya çıktığını görebilirsiniz. Yani gelişen teknoloji, sosyal ve profesyonel hayatlarımızı kolaylaştıracak yeniliklerin ortaya konulmasına olanak tanıyor. Tüm bu teknolojiler, birden çok teknolojinin reddedelemeyecek bir avantaj için bir araya getirilmesinden ortaya çıktılar. Gelecekte, yine hayatlarımızı ve iş süreçlerimizi kolaylaştırmayı ya da iyileştirmeyi amaçlayan teknolojilere ilham kaynağı, hatta onların bir parçası olacaklar.

2012 yılı yeni teknolojileri bize sunmakla kalmayıp, özellikle Türk bilişim ve iş dünyası için güzel bir gelişmeye de ev sahipliği yaptı. Büyük ölçekli kurumların hali hazırda edindiği veri algısı, KOBİ’ler arasında da hızla benimsenmeye başlandı. Neredeyse tüm sektörlerde yaşanan bu benimseme dalgası, Türk iş ve bilişim dünyasının gelişimi için umut kaynağı.

Mobil devrim katlanarak büyüyor ve diğer teknolojileri de hızla kapsıyor. Mobilitenin çok hızlı benimsenmesi ve öneminin kabul edilmesi, bunun yanı sıra büyük veri ve bulut bilişim gibi devrimsel trendlerle de bağdaştırılması, mobil devrimi 2012’nin en önemli odak noktalarından biri haline getirdi. Türkiye’deki veri algısının iyileşmesinde başrol ise büyük veri trendinin. Veriden yaratılabilecek değeri ve bunun ne gibi avantajlar sağladığını gören kurumlar, ölçek gözetmeksizin veriyi benimsemeye başladı. Büyük veri ile daha hızlı, daha çok, daha çeşitli ve değerli hale gelen veri, kurumların kaderine direkt olarak etki ediyor.

2012’de büyük sükse yapan ve iş dünyasını değiştirmeye başlayan bir diğer teknoloji de bulut bilişimdi. Hem teknoloji üreticilerinde hem de iş dünyasında değişiklikler yapan bulut bilişim, geleceğin bilgi işlem teknolojisi olarak lanse ediliyor. Kurumları büyük maliyetlerden kurtarırken, ölçeklerinin ötesinde faaliyet gücü kazandıran bulut, makalemizin ana maddelerinden biri olarak diğer sayfalarda karşınıza çıkacak. Teknolojinin gelişmesi ve iş süreçlerini değiştirmesi, ister istemez bilgi işlem cihazları konusundaki tutumumuzu da etkiledi. Kötü bir gelişme değil ancak bunun güvenlik için yeni cepheler yarattığı gerçeği de yadsınamaz. Buna paralel olarak, güvenlik sektörü de yıllardan sonra çok büyük bir değişim geçirdi. Bu değişim, güvendiğimiz hatta inovatif dediğimiz birçok dijital güvenlik firmasının çağ dışı kalmasına sebep oldu. Sektörlere yön veren dünyaca ünlü kurumların yaşadığı veri, para ve prestij kaybı da hiç az değil. 2012 güvenlik açısından ilk başta üzücü, ardından ise umut verici bir grafik çizdi.

Yeni yıl heyecanını yaşarken, 2012’de neler yaşadığımıza daha detaylı bakmak ve bunlardan çıkardığımız dersler ile 2013 için başarıya giden planlar yapmak herhalde çok yerinde bir hamle olacaktır…

Pages: 1 2 3 4 5 6 7

Leave a Reply

Your email address will not be published.