Evam 4.5G İle Daha Hızlı Veri Analizine Odaklandı

Evam, Türkiye’de 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren hayata geçirilen 4.5G yüksek hızda mobil internet hizmetiyle büyük ve hızlı veri analizinin daha önemli bir hale geldiğini belirtiyor.

Evam Kurucu Ortağı Can Alhas, firmaların ve tüketicilerin bu yeni gelişmeden etkileneceğini belirterek, şirketlerin gündeminde hızlı bilgi analizi yapmak ve bu analizler sonucunda ortaya çıkan bilgiye anlam katarak katma değerli sonuçlar üretmek olduğunu söyledi.

Can Alhas, hem dünyada hem de ülkemizde, büyük veri (big data), nesnelerin interneti (IoT – Internet of Things), makineler arası iletişim (M2M – Machine to Machine) ve Endüstri 4.0 gibi konu başlıklarının çok sık konuşulduğunu aktardı. Özellikle Türkiye’de 4.5G şebekelerinin faaliyete geçmesiyle birlikte verinin işlenmesinde yeni trendler ortaya çıkmaya başladığını sözlerine ekleyen Alhas, “Veri bazlı (data-driven) uygulamaların kullanımı artacak, Nesnelerin İnterneti (IoT) konusunda çok daha hareketli bir dönem başlayacak ve makineden makineye (M2M) iletişimlerde etkinlik ve esneklik artışı sağlanacak” dedi.

1465286624_4_5G_1

Bireysel ve ticari, hayatımızın her alanında etkinliğini artıracak olan nesnelerin interneti ve makineden makineye iletişimin birbirleriyle yakından ilişkili olduğunu açıklayan Can Alhas, 2020 yılında dünyada yaklaşık 21 milyar bağlantılı cihaz olacağının tahmin edildiğini, ayrıca bu cihazların kendi içinde ve birbirleriyle olan bağlantılarıyla üretecekleri verinin miktarı ve bu verinin aktarım hızının yüksek boyutlarda olacağını sözlerine ekledi.

Buna ek olarak, bankacılık, telekomünikasyon, perakende, havayolları, sigortacılık, sağlık ve enerji başta olmak üzere birçok sektörde bu anlık verileri sonuca çevirerek, müşteri memnuniyeti, verimlilik, güvenlik, gelir artışı ve benzeri hedefleri sonuca dönüştürmek, Hızlı Veri (Fast Data) altyapılarıyla mümkün.

Leave a Reply

Your email address will not be published.