e-Ticaret Sektörünün Geleceği

ABD ve Avrupa’daki Durum

Konuya e-Ticaret sektörünün en sağlam oyuncusu olan ABD tarafından baktığımızda geçtiğimiz 8 sene içerisinde online perakende satışlarının, genel perakendicilik içerisindeki oranı yüzde 3’ten yüzde 7,5’e kadar yükseldiğini görüyoruz. Bu oranın 2016 yılında yüzde 11.7’ye ulaşması beklenirken, 2016 itibariyle ülkede gerçekleşmesi beklenen işlem hacmi ise 345 milyar dolar civarında olacak. Amazon, eBay, Target ve Walmart gibi şirketlerin sürekli artan karlılık oranları, ülkedeki e-Ticaret bilincinin ve online perakendeciliğin ne denli gelişmiş olduğunu gösteriyor.

Avrupa’da da ABD’de olduğu gibi düzenli bir büyüme oranı yakalanırken, bu oran yüzde 11.8. Bu büyüme oranının devam etmesi durumunda 2016 yılında 243 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaşacak Avrupa’da, e-Ticaret hacminin büyük kısmını İngiltere, Almanya ve Fransa oluşturuyor. İspanya ve İtalya’nın da nüfus-internet kullanım oranlarına baktığımızda ilerleyen yıllarda bu gruba dahil olmasına kesin gözüyle bakabiliriz.

Doğu Avrupa’daki e-Ticaret pazarının merkezinde yer alan Rusya’nın ise, 140 milyonluk nüfusu ve 60 milyonun üzerindeki internet kullanıcısıyla gelecek yıllarda küresel e-Ticaret pazarında söz sahibi olması bekleniyor.

e-ticaret

Asya, Pasifik ve Latin Amerika’daki Durum

Çin ve Hindistan’ın neredeyse tekelleştirdiği Asya-Pasifik pazarı, küresel e-Ticaret pazarı içerisindeki en hızlı büyüyen pazarlardan biri olarak dikkat çekiyor. Özellikle Çin, kısa süredir e-Ticaretle uğrşan bir ülke olmasına karşın, ABD’nin ardından en büyük pazar haline geldi. Alibaba ve Tencent gibi şirketler hızla e-Ticaret piyasasına yön vermeye başlarken, Alibaba geçtiğimiz günlerde New York Borsası’nda işlem görmeye başlamıştı. 2016 yılında 356 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşması beklenen Çin’in, e-Ticaret sektörünün lider olması bekleniyor.

Laitn Amerika ise e-Ticaret konusunda geri kalmış bir bölge olarak dikkat çekiyor. Yılda 18 gibi bir büyüme oranına sahip Brezilya, bu bölgede e-Ticaret konusunda başı çekerken, ülkenin 2016 yılında 23 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olması bekleniyor.

Pages: 1 2 3 4 5

Leave a Reply

Your email address will not be published.