İş Dünyası Karma Bulutu Benimsedi

Kurumsal yapıların hem önemli verilerini saklayabildiği, hem de şeffaf bir görünüme sahip olduğu Karma Bulut teknolojisi, iş dünyası için olmazsa olmazlar arasına girdi ve sistem bulut çözümler için çok farklı bir noktaya yerleşti.

Hızla gelişen teknoloji, doğal olarak beraberinde hem son kullanıcının hem de kurumsal yapıların davranışlarında büyük değişikliklere gitmelerine sebep oluyor. Örneğin yıllar önce çeşitli elektronik ortamlarda sakladığımız içerikler, bugün olduğu gibi her bir noktadan ulaşılabilir değildi. Güçlenen internet altyapıları ve pek tabii en önemlisi Bulut Bilişim teknolojisi sayesinde istediğimiz her bir veriye, istediğimiz noktadan, istediğimiz anda erişebiliyoruz.

karma bulut

Bilinçlenmiş olan son kullanıcı ve şirketler sahip oldukları metin, görsel, video ve ses kayıtları gibi içerikleri rahatlıkla yedekleyebilmekte ve arzu ettiklerinde rahatlıkla bunlara ulaşabilmekteler.

Bulut Bilişim teknolojisi, eldeki veri türü ne olursa olsun,  belli kurallar çerçevesinde bu verileri farklı merkezlerde saklıyor ve  kullanıcı erişim talep ettiğinde güvenlik protokolü geçildikten sonra hizmetine sunuluyor.

Tablet, akıllı telefon ve benzeri akıllı cihazlarda yedeklemiş olduğumuz bu önemli içerikler, günümüzde bu teknolojiye hükmeden üç ayrı şirket tarafından güvenlik altına alınıyor. Apple iOS kullanıcıları iCloud, Google Android kullanıcısı Google Drive ve ya One Drive adlı hizmetler sayesinde en önemli bilgilerini sorunsuzca saklayabiliyor. Bu sayede kaybedilen ya da çalınan cihazlar, bahsi geçem verilerin yok olmasına sebep olmuyor, kullanıcı Bulut sistem üzerinden verilerini geri alabiliyor!

Güvenlik konusunda oldukça titiz davranılan Bulut Bilişim teknolojisi, ticari bazlı düşünüldüğünde ise bambaşka bir anlam ifade ediyor. Örneğin bir şirket özel bir anlaşmanın detaylarını, yönetim kurulunun sahip olduğu verileri ya da e-posta listesini bu sistem üzerinde saklamak istese ancak güvenlik konusunda endişeye düşse ne olur bir düşünün. Artık olmazsa olmaz haline gelen bu çözümde hazırlanmış olan proje detayları, bütçe teklifleri, kurumsal görseller ya da benzeri çok sayıda içerik sürekli kontrol altında tutularak saklanabiliyor. Yönetici olarak tanımlı kimse, Bulut’a bağlı olan çalışanların her bir işlemini görüp, takip edebiliyor, değişiklik kayıtlarını inceleyip, değişik çalışanlara farklı yetkiler verebiliyor. Peki ya orta ölçekli bir şirkette rahatlıkla işleyen bu sistem, bankalar ya da dünya devi markalar için kullanılacak olursa, ne olur?

Pages: 1 2 3

Leave a Reply

Your email address will not be published.