Doğa Dostu Teknoloji Şirketleri

Tüketmeye başladığımız doğayı ve geleceğimizi korumak için, teknoloji devleri artık üretirken bir yandan da doğayı korumayı hedefliyor. Daha temiz bir gelecek için doğa dostu teknoloji hayal değil. İşte karşınızda bu gerçeğin farkında olan ve de umursamayan şirketler!

Dünyadaki hammadelerin gün geçtikçe azalması ve doğayı hızla tüketiyor olmamızın sonucu olarak, her alanda olduğu gibi teknoloji dünyasında da geri dönüşüme önem vermeye başladık. Son yıllarda oluşan bilinç ile birlikte hareket eden çok sayıdaki dünya markası bunu sadece bir sosyal sorumluluk projesi olarak değil, gerçekleştirilmesi gereken bir gerçeklik olarak görüyor ve buna göre hareket ediyor.

Bazı şirketler bu konuda oldukça titiz ve dikkatliyken, bazı markalar ise bu önemli başlık altında ellerini taşın altına sokmaktan kaçınıyorlar. Peki daha temiz ve doğaya saygılı bir teknoloji dünyası adına Green IT, yani “Doğa Dostu Bilişim Teknolojileri” için kimler neler yapıyor ya da bu gerçeği görmezden geliyor.

Her Geçen Gün, Doğaya Daha Çok Hırpalıyoruz

Dünya üzerindeki hayatımızı sürdürebilmek ve daha yüksek yaşam standartları yaratabilmek için bir bakıma mecbur olduğumuz Yeşil Bilişim Teknolojileri hakkında bundan birkaç yıl önce IBM tarafından yapılan araştırmalar, 1900’lerde dünya nüfusunun sadece yüzde 13’lük bir kesiminin kentlerde yaşadığını ve bunun da doğa için bir bakıma daha olumlu bir gerçeklik olduğunu göstermiş. 2050 senesine kadar ise bu rakamın yüzde 70’li oranlara ulaşacağı ön görülüyor! Doğa adına bu ürkütücü istatistiğe bir başka önemli detay daha ekleniyor. Dünyaya her yıl toplamda 7 ayrı New York büyüklüğünde kent ekliyor ve doğaya her geçen sene daha fazla yük bindiriyoruz.

Karlılık oranlarını yüksek tutmak isteyen ve bunun için maaliyeti kısmak isteyen önemli isimler, kazançlarını daha yüksek seviyelerde tutarken, doğanın, bir başka deyiş ile insanlığın ömründen ve yaşam kalitesinden çalıyor. Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak ya da en azından verilen zararı minimuma indirmek için en önemli araçlardan biri de akıllı sistemler oluyor.

Dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde, önemli şehirlerde kullanılmakta olan akıllı sistemler sayesinde hava kirliliği ve trafik sıkışıklığı en aza indirgeniyor, bu sayede hem doğa, hem de insanlık kazanıyor.

Sadece teknoloji dünyası için değil, kamu kuruluşlarında da kullanılan akıllı sistemler, güvenlikten tutun da beslenmeye kadar pek çok alanda insanlığın emrinde. İtalya, Malta ve Amerika Birleşik Devletleri – Teksas Eyaleti’nde güç şebekelerini daha istikrarlı kullanabilmek için akıllı ölçüm cihazları kullanılıyor. Brezilya ve Paraguay’da ise devreye alınan akıllı su yönetmim sistemleri, Sao Paula’da yaşayan 17 milyon kişinin temiz suya erişimine destek oluyor. Abu Dabi yakınlarında inşa edilen Masdar adlı kent, özel sistemler ile birlikte şehrin dünyadaki ilk ekonomik ve çevresel açıdan sürdürülebilir şehrini yaratmaya uğraşıyor. Amaç ise oldukça basit ve bir o kadar da önemli: şehrin sıfır düzeyinde karbon salınımına ulaşmasını sağlamak.

İş teknolojik ürünlerin üretim sürecine geldiğinde ise, dünyadaki karbondioksitin bir kısmı bilgisayar ve benzeri cihazların sayesinde dünya atmosferine salınıyor. Teknoloji sektörü dünyadaki karbondiokisit emiliminin yüzde 2’sine sebep olurken, dünya üzerinde üretilen enerjinin yüzde 2’si de bilgisayarların da dahil olduğu teknolojik ürünler ve üretimi sürecinde harcanıyor.

Bu noktada teknoloji şirketleri, Yeşil Teknoloji ya da diğer adı ile Yeşil Bilişim Teknolojisi (Green IT) başlığı altında doğa ve insanoğluna destek olabilmek adına alternatifler üretiyor.

Ünlü markalar özellikle de daha az yer tutan, daha az ısı üreten, daha hafif ve geri dönüşüme uygun malzemelerden üretilebilecek ürünler üzerinde çaba sarfediyor. Bu çalışmalar sadece doğayı korumakla kalmıyor, üreticinin daha az enerji harcayarak kendi açısından da kara geçmesini sağlıyor. Böylece hem pazar payları yükseliyor, hem de rekabet şansı açısından daha önemli noktalara ulaşıyorlar. Tabii tüm bu süreçte en önemli görev tüketiciye, yani bizlere düşüyor. Ürün sağlayıcılardan talep ettiğimiz teknolojik içeriklerin ne kadar doğa dostu olduğunu öğrenmek isteyişimiz ve buna göre davranan isimleri tercih ediyor oluşumuz bu döngüde önemli bir yer tutuyor.

Pages: 1 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.