CLK Enerji Dönüşüm Projesi İçin Oracle Utilities’i Seçti

 

clk-enerji-logo


Uzaktan izleme ve yönetim sistemi SCADA’yı hayata geçirdik

Paralel olarak, şebekenin teknik anlamda yönetimini sağlayan uzaktan izleme ve yönetim sistemleri SCADA’yı hayata geçirdik. SCADA pilot sistemini geçen yıl itibariyle dört farklı bölgede aktif olarak kullanılmaya başladık ve önemli indirici merkezleri izlemeye başladık. Yaklaşık altı aydır operasyon merkezimizde SCADA ile izleme gerçekleştirebiliyoruz. SCADA ile paralel olarak yürüyen diğer bir proje coğrafi bilgi sistemlerini de yine dört bölgede hayata geçirdik. Şebeke varlıklarını yönettiğimiz coğrafi bilgi sistemlerinin, yaygınlaştırma çalışmalarına üç farklı bölgemizde daha devam ediyoruz.
Boğaziçi bölgesinde uzunca bir süredir kullanılan coğrafi bilgi sistemleri vardı, onu tamamen yeni sisteme adapte ettik. Coğrafi bilgi sistemleri; ne kadar trafo, ne kadar direk ve havai hattımız varsa tüm bunların envanterini tuttuğumuz ve yönettiğimiz bir sistem. Ayrıca bağlantısallık dediğimiz enerji beslemelerin nerelerden yapıldığı bilgisini de yine bu sistem sayesinde görüntüleyebiliyoruz. Bu sistem bizim olmazsa olmazlarımız arasında yer alıyor. Şu an  Çamlıbel, Uludağ ve Antalya bölgelerinde coğrafi bilgi sistemlerinin ihtiyaç duyduğu verilerin toplanmasına devam ediyoruz.

Fiziksel temas olmadan enerji beslemesi yapabiliyoruz

Bu projeye yaklaşık bir sene daha devam edecek ve böylece bütün bölgenin bütün envanterini çıkabilmiş olacağız. Bunlar aynı zamanda SCADA sistemiyle entegre çalışıyor. Yani bütün bu şebeke bağlantı bilgisi SCADA ve dağıtım yönetim sistemine entegre edilmiş durumda. Ve biz bütün bu şebekeyi artık uzaktan izleyebiliyoruz. Bu bize ciddi bir verimlilik sağlıyor. Saha ekiplerinin henüz çağrı merkezlerine çağrılar ulaşmadan olası kesintileri bilmesini ve süreci uzaktan yönetebilmemizi sağlayacak. Özellikle uzaktan manevra dediğimiz açma / kapama yapılabilen istasyonlarda herhangi bir fiziksel temas olmadan; yani ekibin bölgeye ulaşmasını beklemeden enerji beslemesi yapabiliyoruz. Bu da bize ciddi zaman kazandırıyor ve tüketicilerin de enerjisinin kısa sürede geri gelmesini sağlıyor. Daha ileri müdahaleleri de daha sonra bakım ekipleri giderek, gerekli çalışmaları yapıyorlar.


Enerji kesintisi olmadan müdahale edebiliyoruz

2016 içerisindeki planlarımızdan bir tanesi varlık yönetimi. Tüm arıza ve bakım yönetimini saha ekiplerimizde bulunan akıllı telefon ve tabletlerle kesinti bildirimlerini kendilerine aktaracağız. Bu sayede sevk ve idaresini merkezi bir hale getireceğiz. Elbette bu çalışma ciddi bir verimlilik artışı sağlayacak. Ayrıca planlarımız arasında kesinti sürelerinin azalması da var. Yaptığımız bu yatırımlar sonucunda kesinti sürelerinin azalacağını öngörüyoruz. SCADA sistemimizin yaygınlaştırması da devam ediyor. Şu ana kadar bu sisteme geçtiğimiz istasyonlara ek olarak her geçen gün yeni istasyonlarımıza bu sistemi entegre etmeye devam ediyoruz. Bu da uzaktan izleme ve yönetme sayesinde istasyonda oluşabilecek sıkıntıları, daha oluşmadan öngörebilmemizi sağlıyor. Yükün çok olduğu ya da ani değişikliklerin olduğu bölgelerde daha henüz enerji kesintisi ya da arıza olmadan müdahale etme şansı bulacağız.

Pages: 1 2 3

Leave a Reply

Your email address will not be published.