Bulut Bilgi İşlem Gerçekten “Gelecek” Mi?

Bir gün biri kapınızı çalsa ve size şirketinizin tüm verilerini, müşteri bilgilerini, finans dosyalarınızı ve hatta neredeyse tüm sunucu donanımlarınızı adresini bile bilmediğiniz bir lokasyondaki farklı sunucuya taşımayı teklif etse, büyük ihtimalle bu kişiyi güvenlik eşliğinde şirketinizden uzaklaştırırdınız.

Geçtiğimiz yıl ünlenen ve adını sıkça duymaya başladığımız Bulut Bilgi İşlem nam-ı diğer Cloud Computing, kavramının ne olduğundan kısaca bahsedelim öncelikle. Bulut Bigi İşlem olarak adlandırılan ve geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen bu kavram temel olarak bir uygulamanın web üzerinden, kendi sisteminizde herhangi bir kurulum gerektirmeden çalışması anlamına geliyor. Outsourcing hizmetinin devasa hali de diyebileceğimiz ve bilgi işlem, ağ ve veri depolama hizmetlerini sunan Bulut Bilgi İşlem, ihtiyaç duyduğunuz tüm verilerin sizin bilgisayarlarınız ya da sunucularınız üzerinde değil, uzaktaki bir ya da birden fazla bilgisayar veya sunucuda tutulması ve hesaplanması anlamına geliyor. Daha sonra hesaplanan ya da ihtiyaç duyulan veriler internet üzerinden sizin bilgisayarınıza gönderiliyor. En basit açıklaması bu şekilde olan Bulut Bilgi İşlem’in aslında marifetleri çok daha fazla. İlk etapta akla gelen ofis yazılımları gibi birçok basit uygulama olabilir ama Bulut Bilgi İşlem daha da ileriye gidiyor.

Bulut Bilgi İşlem, ölçeklenebilir, gerçek zamanlı, internet tabanlı teknoloji servis ve kaynaklarını ifade ediyor. Donanım ve yazılım yatırımını ortadan kaldıran Bulut Bilgi İşlem, bu anlamda ciddi bir fırsat halini alıyor. Daha hızlı, daha yeni ya da özellikle xxx uygulamasının çalışması gerektiği donanım veya yazılım yatırımlarından sizi kurtaran kavram, kullandığınız tüm uygulamalar için size platform bağımsız hizmet verebiliyor. Bu sayede donanım ve yazılım bağımlılığınız ortadan kalkıyor. Elinizdeki bilgisayar ya da terminalin özellikleri ne olursa olsun Bulut Bilgi İşlem istediğiniz bilgiye dilediğiniz yerden ulaşma imkanı sağlıyor. Bu mantıkla yola çıktığımızda yıllardır kullandığımız Google ofis hizmetinin aslında bir Bulut Bilgi İşlem uygulaması olduğunu görebiliriz. Tüm verileriniz bilmediğiniz bir yerde tutuluyor ama ne zaman ihtiyacınız olsa ulaşmanız sadece bir donanım üzerinden internet bağlantısıyla gerçekleştirebileceğiniz kadar kolay oluyor.

Tabanında web tabanlı yazılımların olduğu kavram size istediğiniz tüm hizmetleri tarayıcınız üzerinden çok rahat verebiliyor. Peki ya sunuc ve istemci tarafı? Ağ üzerinden çalışan yazılımların da bir şekilde Bulut’un içine dahil olması gerekiyor.

Bulut Bilgi İşlem’in çalışma mantığı ve getirileri
Aslına bakarsanız yıllardan beri süren sanallaştırma, kolay ve her yerden erişim, konsolidasyon ve servis tabanlı hizmetler gibi oturtulmaya çalışılan kavramların doğurduğu Bulut Bilgi İşlem’in temeli, web hizmetlerine ve Grid Computing’e dayanıyor. Örneğin şirketiniz için herhangi bir sunucu ya da yazılım yatırımı yapmadınız. Elinizde sadece bilgisayarlarınız ve internet bağlantınız var. Kullanmak istediğiniz tüm uygulamalarınız adresini bile bilmediğiniz bir bilgisayar/bilgisayarlar üzerinde, verileriniz ise yine sunucu/sunucular çiftliklerinde tutuluyor. İhtiyaç duyduğunuz işlemci gücü ise farklı işlemciler üzerinde dağıtılarak tutuluyor. Siz operasyonunuzun büyüklüğüne göre şekillendireceğiniz altyapınızda kullandığınız kadar öde mantığıyla işlem, disk alanı ya da uygulamalarınızı ödüyorsunuz. Herhangi donanım ya da yazılım altyapısı yatırımı yapmamanız beraberinde işletme giderlerini de ortadan kaldırıyor.

Bu şekilde oluşturacağınız altyapınızla yeni teknolojilerle güncellenir halde olacak. Bunun da büyük bir avantaj olduğunu söylemek mümkün. Yapacağınız genel bir yazılım ya da donanım yatırımından ziyade sadece kullandığınız kadarını ödeyeceğiniz aynı hizmetlerden faydalanacaksınız.

Bulut Bilgi İşlem’in en çekici yönlerinden birinin düşük maliyet olduğunu söyleyebiliriz. Şirketlerin genel gider kalemlerine baktığımızda bünyelerinde barındırdıkları veri merkezi, kesintisiz enerji yatırımı, soğutma, bant genişliği yatırımı, ağ yapısı, sunucular ve veri depolama çözümleri gibi tüm maliyetleri ve süren yatırımları Bulut Bilgi İşlem ile ortadan kalkmış oluyor. Tüm bunlara ek olarak daha önceki çalışma modelinin tersine Bulut Bilgi İşlem çatısı altında yazılım lisansları, uygulayıcılar, proje çalışanları, geliştiriciler, proje yöneticileri ve genel IT çalışanlarının da ortadan kalkması söz konusu. Aynı zamanda yazılım güncellemeleri herhangi bir işlem yapmadan otomatik bir şekilde yapılıyor ve çok hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale geliyor. Bu da hem zaman hem de iş gücü anlamında ciddi bir kazanç anlamına geliyor.

Pages: 1 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.