Banka Çalışanları Sistemlerine Daha Güvenli Bağlanıyor

BT güvenliği çözümleri sunan KOBIL, bankacılık ve finans sektörüne teknoloji ürün ve hizmetleri sağlayan Intertech ile sürdürdüğü iş birliğini yeni bir projeye taşıdı.

KOBIL ile Intertech’in yeni iş birliği, Türkiye’deki bankacılık sistemi için yeni bir güvenlik modeli oluşturuyor. Bir DenizBank Finansal Hizmet Grubu iştirak şirketi olan ve DenizBank’ın dışında, birçok yerli ve yabancı bankanın BT altyapısını sağlayan Intertech ile KOBIL’in iş birliği kapsamında DenizBank’ın kurum içi mobil erişim altyapısı güvenlik altına alınıyor.

Intertech’in DenizBank çalışanları için tasarladığı, altyapı güvenliği KOBIL teknolojileri tarafından sağlanan Windows Phone 8 uygulaması, banka personelinin kendi sistemlerine uzaktan erişimlerini güvenlik altına alıyor. KOBIL’in sağladığı altyapı güvenlik teknolojisiyle uygulamayı kullanan banka personeli belirli güvenlik duvarlarını geçtikten sonra, üretilen tek kullanımlık şifrelerini uygulamaya girerek kurum içi verilere ve web uygulamalarına erişebiliyorlar. DenizBank çalışanları uygulamayı kullanmaya kısa bir süre önce başladı.

KOBIL Türkiye Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta, konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Dünyada mobil teknolojiler geliştikçe bankacılık işlemlerinin mobil platformdan gerçekleştirilme oranı da artıyor. Haliyle bankacılık işlemlerinin güvenliği de sıklıkla tartışılıyor. Bu konudaki en geçerli yaklaşımlardan biri bankacılık hizmetlerinin güvenli olabilmesi için bankaların kurum içi erişim sistemlerinin güvenlik altına alınması gerekliliğidir. Intertech ile KOBIL’in ortak çözümü DenizBank personelinin banka içindeki sistemlerine uzaktan ve güvenli erişmelerini sağlayacak. Bu model, sergileyeceği başarıyla Türkiye’deki tüm bankalar için bir örnek olabilir ve Türkiye’de banka güvenliğinin yeni standardı haline gelebilir.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.