Avea Akıllı Turizm Çağını Başlattı!

Makineler arası iletişim (M2M) çözüm ve uygulamalarıyla pek çok sektöre ivme kazandıran Avea, Rixos Hotels işbirliği kapsamında hayata geçirdiği “akıllı projeleri”yle turizm sektöründe “akıllı turizm” dönemini başlattı  

Avea, Rixos Hotels ile işbirliğini, uçtan uca çözümler kullanarak hayata geçirdiği “Akıllı Projeler”le bir adım daha ileriye taşıdı. Avea Rixos işbirliği kapsamında geliştirilen ve Türkiye’de “Akıllı turizm” dönemini başlatan projeler Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman, Avea Kıdemli IT Direktörü Egemen Kurdoğlu ve Rixos Hotels Akdeniz Bölge Direktörü Cem Uzan’ın ev sahipliğinde, Rixos Sungate’de düzenlenen bir toplantıyla paylaşıldı.

Türkiye’yi yurtdışında da temsil eden bir zincir olarak, teknolojiye yatırımı öncelikli gördüklerini dile getiren Rixos Hotels Akdeniz Bölge Direktörü Cem Uzan, basın toplantısında yaptığı konuşmada; Rixos Hotels’in turizm sektörüne vizyon kazandıran kimliği kadar, sektörde hayata geçirdiği teknolojik proje ve uygulamalarla da farkını ortaya koyduğunu söyledi. Turizm sektöründe müşteri memnuniyeti için küçük dokunuşların bile büyük önem taşıdığına dikkat çeken Uzan, şöyle devam etti:

Avea Rixos Basın Toplantısı Görseli

Geleceğin otelinde, geleceğin tatili

“Avea ile geçtiğimiz yıl başlattığımız projelerimizi bu yıl geliştirerek, turizm sektörünü yepyeni bir kavram ile tanıştırıyoruz. İşbirliği projemizi ilk etapta yön bulmak için gerçekleştirmiştik. Projeye ait yazılımı şu ana kadar aktif kullanan misafir sayısı 38 bine ulaşırken; kullanıcıların yüzde 40’ını ise Rus misafirler oluşturdu. Hazırlık aşaması yaklaşık bir yıl süren yeni projemizle de ‘Akıllı turizm ve tatil’ dönemini başlatıyoruz. Misafirimizin kapıdan içeri girdiği andan itibaren akıllı çözümlerle karşılanacağı bir proje olacak. Kapıdan klimaya, ses ve TV müzik sistemini uzaktan kontrol edebilmelerini sağlayan otomasyon sisteminin yanı sıra tesis içinde konumlanacak kiosklarla her an her saniye misafirimizi bilgilendirerek, 24 saat online misafir ilişkilerini sağlayacağız.”

Proje hedefinin oluşturulan CRM alt yapısıyla tüm Rixos otellerinde ufak teknolojik dokunuşlar yapmak olduğuna dikkat çeken Cem Uzan, “Bir sonraki aşamada misafirlerimizin karşısına; tatili sırasında topladığı bilgiler sayesinde karar vererek, akıllı çözümler sunan bir sistemle çıkmayı hedefliyoruz. Yine bugün dünya turizm sektöründe sürekli denemeleri yapılan, ancak gerçek kullanım aşamasına henüz gelinememiş olan otel oda kapılarının cep telefonlarıyla açılmasını projesini de Avea ile birlikte geliştiriyoruz. Misafirlerimiz artık marka model gözetmeksizin akıllı cep telefonlarını kullanarak, şifrelenmiş ses dosyasıyla oda kapılarını açabilecekler.

Tüm bunların yanısıra pek çok işlemi sadece cep telofonu ya da tabletlerini kulanarak yapabilecekler. Hazırladığımız teknolojinin en büyük avantajı ise, mevcutta kullanılan eski sistemlere adapte olabilmesi. Misafirlerimiz Avea ile birlikte geliştirdiğimiz kişiye özel mesajlaşma, kiosklar ve akıllı durak sistemiyle de geleceğin otelinde, geleceğin tatilini yaşayacaklar. Turizm sektöründe bir ilke imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

avea rixos

Rixos Sungate baştan sona “Akıllı Otele” dönüştürüldü

Rixos Sungate’de pilot olarak uygulanan proje; otel müşterilerini tüketim alışmanlıklarını değerlendirerek onlara beğeni ve tercihleri doğrultusunda öneriler de yapabilecek.

Rixos Hotels ile 2011 yılının sonunda hayata geçirdikleri proje ile başlayan işbirliklerinin yeni çalışmalarla güçlenerek devam etmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman, “Rixos Sungate AR Uygulaması kapsamında 2011 yılının sonunda tanıtımını yaptığımız Augmented Reality projemizle, dev tesisin içinde yolunu kaybeden konuklar için yön bulmayı sağlayan IOS uygulamasını devreye sokmuştuk. Şu andaysa, ‘Akıllı Evprojesiyle yine bir fark yaratıyoruz“ dedi.

Avea’nın turizm sektörünü geleceğe taşıma hedefi ile hareket ettiğini dile getiren Taşman sözlerine şöyle devam etti: “Avea’nın Rixos Hotels’e özel, uçtan uca çözümleri, yeni çağın başlangıcına ışık tutuyor. Rixos Hotels işbirliğiyle pilot proje olarak hayata geçirdiğimiz Akıllı Evprojesi ile Rixos Sungate’nin içerisinde yer alan Poseidon Presidential Villa ‘akıllı ev’e dönüştürüldü. Villada yer alan kapı, ışıklar, klima, perdeler, ses ve TV-müzik sistemlerinin otomasyonu yapılarak, tablet aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilmeleri sağlandı. NFC teknoloji ile geliştirilen bu uygulamala,  kısa bir süre içerisinde aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Bunların yanısıra yakın bir gelecekte Akıllı Ev’e uygulanan bu altyapının, Rixos Sungate’e konumlandırılması hedefleniyor. Projeye öncelikle Family Suite’lerden başlanacak. Projenin, dünyada alanının en iyi firmalarından CONTROL4’ün de desteğiyle 2014 yılında bitmesi hedefleniyor.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.