Atom İşlemciler Kabuk Değiştiriyor

Büyük güç tasarrufu sağlayan yeni Atom işlemci platformu, Intel’i akıllı telefon ve tablet pazarlarına hazırlıyor. Önceleri sadece belirli işlemlerin performansları için kullanılan Atom işlemciler, artık daha güçlü ve rekabetçi.

eni işlemcileri, performansı artırıp boyutları küçültürken, platformun boştaki güç kullanımını 50 kat azaltıyor. Platform, hızlı İnternet, çoklu görev, tam 1080p video, 3D grafik, çok noktalı video konferans ve cebe sığan tasarımlardaki ses özelliği ile sınırsız “PC benzeri” bir deneyim sağlıyor. 45nm işlem teknolojisine dayanan yeni Intel Atom Z6xx işlemci serisi, 140 milyon transistorü bir SoC’de (system-on-a chip – yongada sistem) birleştiriyor. Yüksek seviyede bütünleşik olan platform, bir dizi işletim sistemi ve akıllı telefonlar, tabletler ve mobil el cihazlarını içeren ürün kategorilerine de hitap etme yeteneğine sahip.

Teknoloji paketi, güç kullanımını önemli ölçüde düşürürken, şirketi de; akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil el cihazlarını içeren bir dizi bilgi işlem cihazına hitap eder hale gelmeye hazırlıyor. Yeni işlemciler de Intel’in her ürününde bir klasik olarak var olan güce sahip. Geniş kapsamlı ve çok çeşitli zengin medyanın ve bir yazılım seçeneği olarak İnternet uygulamalarının çalıştırılmasında yüksek performans sunarken, HD video ile çok noktalı video konferansı da içeren çeşitli uygulamalarda çoklu görevleri kolaylıkla uygulama yeteneği de sergiliyor.

Yeni Atom İşlemciler Düşük Güç ve Performans İçin Tasarlandı
Platform, Intel Atom Processor Z6xx Serisi Ailesini (eski adı “Lincroft” SoC), Intel Platform Controller Hub MP20’yi (eski adı “Langwell”) ve özel bir Mixed Signal IC’yi (MSIC, eski adı “Briertown”) içeriyor.

Bu yeni işlemciler güç kullanımı önemli ölçüde tasarruflu kullanıyor. Boştaki güç kullanımını 50 kattan fazla düşürüyor, ses gücünde 20 kattan fazla, aramalarda ve video senaryolarında 2-3 kat güç tasarrufu sağlıyor. Tüm bunlar, Intel’in önceki nesil ürünü ile kıyaslandığında, platform seviyesinde gerçekleşiyor. Bu güç tasarrufu, 10 günden fazla bekleme (standby) konumunda çalışmayı, ses dosyalarının 2 günden fazla çalımını ve 4-5 saate kadar da video kullanımını karşılayacak pil ömrüne eşit değerde. Güç tasarrufundaki bu yenilikler, 1.5-3 kat daha yüksek hesaplama performansı, 2-4 kat daha zengin grafik, 4 kat daha yüksek Javascript performansı, Full HD 1080p yüksek profil video çözümleme ve 720p HD video kaydı desteği ile birleştiğinde, el bilgisayarlarını güçlendirerek, zengin ve PC benzeri bir görsel deneyim sağlıyor.

Ürünlerin ulaşılabilirlik durumu
Intel Atom İşlemci Z6xx Serisi Ailesi, Intel Platform Controller Hub MP20 ve özel Mixed Signal IC ulaşılabilir durumda. Yeni platform, tabletler ve diğer el cihazı tasarımları için 1.9 GHz’e kadar ve üst seviye akıllı cep telefonları için de 1.5 GHz’e kadar ölçeklenebilir bir frekans yelpazesini destekliyor. Platform ayrıca, Android, Meego ve Moblin’i de içeren bir dizi işletim sisteminin yanı sıra Wi-Fi, 3G/HSPA ve WiMAX için destek sağlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.