5 Maddede Neden Bulut Bilişim?

Dünyada yaklaşık 7 yılda bir değişen yeni bilişim trendlerinden bir tanesi de bulut bilişim. Peki bu bulut bilişim nedir ve neden buluta geçmemiz gerekiyor?

Yaklaşık 10 sene önceye gidecek olduğumuzda, bizlere akıllı telefonunuzda kaydedilen fotoğraf, video ve pek çok dosyanın, kişisel bulut ağınıza otomatik olarak saklanacağını ve sizin de bu dosyalara bilgisayarlardan ya da tabletlerden kısaca internete erişebilen pek çok akıllı cihazdan erişebileceğimizi söyleselerdi büyük ihtimalle inanmayacaktık. Fakat hızlı gelişen teknoloji, son kullanıcıların ve kurumların davranışlarını büyük ölçüde değiştiriyor.

Artık istesek de istemesek de, bulut bilişimi bir şekilde kullanıyoruz.

Bulut Her Yerde!

Bilinçli bir firma ve son kullanıcı, bilgisayarı ya da akıllı cihazı kaybolunca içerisindeki veriler için üzülmeyecektir. Çünkü artık bulut teknolojisini kullanan herkesin verisi bir şekilde güvende!

Günümüzdeki üç büyük yazılım firması, hem akıllı telefon hem de tablet tarafında oldukça iddialı çözümler sunuyor. Bu dev firmalar, aynı zamanda bulut hizmeti de kullanıcılarına sunuyor. Yani iOS, Android ya da Windows Phone tabanlı bir cihaz kullanıyorsanız; verileriniz iCloud, Google Drive ya da One Drive üzerinde yedekleniyor yani korunuyor.

Kişi listeniz, mailleriniz, fotoğraflarınız, videolarınız, notlarınız, kaydettiğiniz pek çok farklı türde dosya bu cihazlarda entegre olan bulut yapısına yükleniyor.

Bir de firmalar için düşünelim. Önemli bir çalışanın mail listesinin ya da kişi listesinin kaybolduğunu düşünmek bile istemezsiniz. Aynı şekilde firmanın en önemli bilgisayarlarından bir tanesinde saklanan hayati önem arz eden dosyaların yedeklenmediğini düşünmek bile korku verici. Esasında buraya kadar anlattıklarımız, bulut bilişimin en önemli ve ilk maddesini bizlere gösteriyor. O da güven!.

bulut bilişim

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut bilişimi en kolay anlamamızı sağlayacak örnek kullandığımız e-posta hizmetleri. E-posta göndermek ve almak için evinizde, işyerinizde sürekli açık duran bir bilgisayar yapılandırmak yerine;  gMail, Outlook  gibi bedava sunulan  e-posta hizmetleriyle  bulut bilişim hizmetlerini kullanmıyor muyuz?

Esasında bir WEB sitemiz varsa bunu barındıran sunucular da bir nevi bulut bilişime örnektir. Siz ofisinizde ya da evinizde sürekli açık kalan bir sunucu yerine, doğrudan internet üzerinde, uzakta bir yerlerde kiraladığınız sunucu üzerinden işlemlerinizi yapıyor, dosyalarınızı saklıyorsunuz. WEB sitenizi de kullanıma hazır kılan da o sunucu.

Uzun zamandır sadece e-mail, internet sitesi barındırma vb basit hizmetler için kullanılsa da bulut bilişim bir süredir daha karmaşık hizmetler için de hayatımızda. Artık pek çok şirket CRM, ofis yazılımları, veri saklama, veri tabanı paylaşımı hatta işlemci gücü ihtiyacı duyan yazılımlarına destek gibi güncel hizmetlerden faydalanmak için de bulut bilişimi kullanıyor.

Kısaca bulut bilişim, tüm verilerinizi sizin yerinize internet üzerinde büyük bir kurumun verilerinizi güven içerisinde saklaması anlamına geliyor.

Pages: 1 2 3 4 5 6

Leave a Reply

Your email address will not be published.